Claude Elwood Shannon Kimdir?

Bilgi kuramının babası olarak bilinen Claude Elwood Shannon’un kim olduğunu sizlere makalemizde detaylı olarak anlattık.

Claude Elwood Shannon 30 Nisan 1916 yılında dünyaya gelmiş ve 24 Şubat 2001 yılında hayata gözlerini kapatmıştır. Amerikalı matematikçi, elektrik mühendisi ve kriptografici kimliği ile kendini dünya genelinde tanıtmıştır. Bunun yanı sıra bilgi kuramının babası olarak da tanınmaktadır.

16 yaşında Michigan Üniversitesinde eğitim görmeye başlamıştır. Bu üniversiteden 1936 yılında hem elektrik mühendisi hem de matematikçi olarak çift ana dal sayesinde eğitimi tamamlamıştır. Daha sonrasında ise 21 yaşına geldiğinde MassachusettsInstitute of Technology’de yüksek lisans tezi yapmıştır.

Bu tez sayesinde elektromanyetik rölelerin Boolecebiri kullanılarak basitleştirilebilecek bir şey olacağını göstermiştir. Bu tezi ile de günümüzde kullanılan dijital bilgisayarların temel taşlarından biri olan elektrik anahtarlarının temelini atan kişi olmuştur.

Claude Elwood Shannon Kimdir?

Claude Elwood Shannon Makalesi, Çalışmaları ve Ölümü

Claude Elwood Shannon yazdığı bu makale ile 28000 atıf da bulunmuştur. Bu çalışması ve atıf sayısı ile de tüm zamanlarda bulunan en iyi tez özelliği taşımaktadır. Bu tezin tamamlanması ve yayınlanması ile de 1940 yılında Alfred Nobel Amerikan Enstitüsünde düzenlenen Amerikan Mühendisleri ödülüne layık görülecek bir tez ortaya çıkartmıştır.

2.Dünya savaşı döneminde yangın-kontrol sistemleri ve kriptografi üzerinde çalışmalar yürütmüş ve bu alanlarda kendini geliştirmiştir. Kriptografi üzerinde yaptığı çalışmalar ile de günümüz dijital ağ güvenliğinin temelini atmıştır. Bu çalışmalar sonrasında ise alzheimer hastalığına yakalanmış ve 24 Şubat 2001 yılında 84 yaşında iken hayata gözlerini kapatmıştır.

İLGİLİ İÇERİK:  Pierre Morad Omidyar Kimdir?
Abone Ol 

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu