Çin, Uzaya Bir Madenci Robotu Fırlatacak - TeknoDiot.com

Çin, Uzaya Bir Madenci Robotu Fırlatacak

Abone Ol 

Çin bu yıl uzayda madenciliğe başlayacak. Araştırmacılar 2020’nin sonunda bir “robot madenci” başlatacak, ancak şimdilik sadece cihazı test edecekler.

Dünya dışı uzay kaynakları geliştiren özel Çinli şirket Origin Space, Kasım 2020’de ilk “uzay robotu madencisini” başlatacak. NEO-1 cihazları, yaklaşık 30 kg ağırlığında küçük bir uydu. Güneş eşzamanlı bir yörüngeye girmek için tasarlanmıştır. İkincil yük olarak Çin Long March roketi ile fırlatılacak.

Bu küçük uzay aracı gerçek madencilikle uğraşmayacak, ancak ilk başta yalnızca gelecekte bunu yapmasına izin verecek teknolojileri test edecek. Origin Space’in kurucularından Yu Tianhong, “Görev, uzay aracı yörünge manevrası, küçük gök cismi yakalama, akıllı tanımlama ve uzay aracı kontrolü gibi birçok özelliği test etmek ve göstermektir” dedi.

Uzayda Maden Aranacak

Çin, Uzaya Bir Madenci Robotu Fırlatacak

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

2017’de kurulan Origin Space, kendisini uzay odaklı ilk Çin firması olarak adlandırıyor. Çin’in özel uzay sektörü, bu sektörü geliştirmek için 2014 yılında bir hükümet kararının ardından ortaya çıktı. Öncelikle madencilik asteroitlerine odaklanacaklar.

Bir sonraki görev olan Yuanwang-1 2021 için planlanıyor. Uydu geliştirme anlaşması, bu yılın başlarında Çin’in ana devlete ait uzay yüklenicisi CASC’nin bir yan kuruluşu olan DFH Satellite, Ltd. ile yapıldı.

Dünya’ya yakın uzaydaki asteroitleri gözlemlemek ve izlemek için uyduya bir optik teleskop kurulacak. Origin Space, uygun hedefleri belirlemenin, uzay kaynaklarını kullanmak için atılan ilk adım olduğunu belirtiyor.

Göz atın:   Redmi Note 7 Uzaya Çıktı! 35 Bin Metreden Dünya Fotoğrafı Çekti

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu