Tiktok Takipçi Satın Al

ChatGPT, Günlük 700.000 Dolar Harcıyor!

OpenAI, ChatGPT‘yi çalıştırmak için ciddi bir maliyeti göğüslemek zorunda, çünkü günde yaklaşık 700.000 dolar harcıyor. Bu finansmanı sağlamak için Microsoft ve diğer yeni yatırımcılar da devreye girdi. Ancak Analytics India Magazine tarafından yayınlanan bir rapora göre, şirket yakın gelecekte kâr elde edemezse iflas riskiyle karşı karşıya olabilir.

Raporda belirtildiğine göre, OpenAI’nin CEO’su Sam Altman liderliğindeki şirket, Microsoft’un 10 milyar dolarlık yatırımının şu an için şirketi ayakta tuttuğu ifade ediliyor. Ancak öte yandan, OpenAI 2023 yılında 200 milyon dolarlık bir gelir planı yapmış ve 2024 yılına kadar 1 milyar dolar gelire ulaşmayı hedefliyor. Ancak şirketin kayıpları sürekli olarak arttığı için bu hedeflere ulaşmanın zorluğu vurgulanıyor. Mayıs ayında başlayan ChatGPT’nin geliştirilmesiyle birlikte, OpenAI’nin kayıplarının 540 milyon dolara kadar çıktığı belirtiliyor.


Rapor, CEO Sam Altman’ın OpenAI’deki hissesi olmasa da şirketin kâr amacı güden bir kuruluş haline dönüştüğünü belirtiyor.

ChatGPT, Günlük 700.000 Dolar Harcıyor!

Rapor, ChatGPT web sitesine olan ziyaretlerin azaldığına dikkat çekiyor ve SimilarWeb’in verilerine atıfta bulunuyor. Bu verilere göre, generatif yapay zeka sohbet botu Mayıs ayında 1.9 milyar ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra Haziran ayında 1.7 milyar ve Temmuz ayında ise sadece 1.5 milyar ziyaretçiye sahip oldu.

Rapor ayrıca, ChatGPT web sitesine olan ziyaretlerin azalmasının büyük bir nedeninin API kannibalizasyonu olabileceğini belirtiyor. Bu durumda birçok şirket, çalışanların generatif yapay zeka sohbet botunu kullanmalarını yasaklıyor ancak büyük dil modelini (LLM) diğer iş akışlarında kullanmalarına izin veriyor.

Ancak Analytics India Magazine, “Kullanıcıların azalmasının sadece insanların kendi ürünlerini oluşturmak için API’yi kullanmaya başlamalarından kaynaklandığını varsaymak OpenAI için oldukça önyargılı bir yaklaşım olabilir” şeklinde bir görüş dile getiriyor. Ayrıca, açık kaynaklı LLM modellerinin yükselişi de belirtiliyor. Meta’nın Microsoft ile ortaklaşa geliştirdiği Llama 2, insanların ticari amaçlarla bu modeli kullanmalarına olanak tanıyor. Bu durumda, insanlar OpenAI’nin sunmakta olduğu ücretli, mülkiyeti sınırlı ve kısıtlayıcı sürüm yerine daha kolay şekilde değiştirilebilen Llama 2’yi tercih edebilirler.

Şirketin karşılaştığı diğer bir zorluk ise grafik işlemci birimi (GPU) sıkıntısı. Altman daha önce, GPU pazarındaki eksikliğin şirketin yeni modeller geliştirmesini olumsuz etkilediğini belirtmişti. Şirketin ‘GPT-5’ için ticari marka başvurusu yapması da, şirketin model eğitimini sürdürmek istediğini gösteriyor.

Sonuç olarak, OpenAI’nin önünde finansman ve kullanıcı tabanının daralması gibi önemli zorluklar bulunuyor. Ancak şirket, gelecekte halka arz edilme veya büyük şirketler tarafından satın alınma gibi çıkış stratejilerini değerlendirebilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu