Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim İnsanları Geceleri Gökyüzünden Fotodiyotla Elektrik Elde Etmeyi Başardı

Bilim insanlarına göre atmosfer ve uzay arasındaki büyük sıcaklık farkı kullanan optoelektronik sistemler kullanılarak, aynı güneş(solar) panellerindekine(fotodiyotlu) benzer şekilde elektrik elde edilebilir.

Böylece güneş panellerinin çalışmadığı gece vakitlerinde güneşten ve iklim koşullardan bağımsız olarak enerji elde edilebilir.


Solar panellerde genel olarak fotodiyotlar kullanılır. Fotodiyotlar güneşten gelen fotonları kullanarak, silisyum gibi malzemelerdeki elektronları uyararak elektrik enerjisi elde etmeye yarar.

Yapılan deneyde ise fotodiyotlar tersine çalışarak  kızılötesi radyasyondan gelen fotonları , sistemde kalan ısı radyasyonunu kullanarak küçük miktarlarda enerji oluşturabiliyor.

Böylece deneysel sistemde negatif illüminasyon(aydınlanma) etkisi adı verilen bir avantajı kullanıyor. Bu etkide Dünya’dan uzaya kaçan ısının oluşturduğu dış radyasyon akışı kullanılıyor. Bu yeni kurulumda, gökyüzüne çevrili kızılötesi yarı iletkenle akış yakalanıyor ve elektrik akımına çevriliyor.

Bilim İnsanları Geceleri Gökyüzünden Fotodiyotla Elektrik Elde Etmeyi Başardı

“Evrenin sonsuzluğu termodinamik bir kaynaktır. Optoelektronik fizik açısından, gerçekten gelen radyasyon ve çıkan radyasyon arasında hasat yapmak için çok güzel bir simetri oluşuyor,” diyor Stanford Üniversitesi’nden Shanhui Fan.

Bununla birlikte geçtiğimiz sene Shanhui Fan’ın paylaştığı projede güneş panelinin ışığından enerji elde ederken, fazla ısının infrared radyasyon olacak şekilde uzaya kaçtığını göstermişti.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu