Bilim İnsanları Beyne Lazer Ateşleyerek Alkolizmi Engellemeye Başardı - TeknoDiot.com

Bilim İnsanları Beyne Lazer Ateşleyerek Alkolizmi Engellemeye Başardı

Abone Ol 

Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanları, sıçanlarda alkol bağımlılığını geriye çevirmek için, belli nöronları lazerle ateşleyerek sanki bir düğmeyi açıp kapar gibi bağımlığı sonlandırdığını iddia ediyor.

takipçi satın al
takipçi satın al

“Bulgular hakkında asıl heyecan verici olan , alkol içme isteğini birkaç bağımsız bireyde anahtar kapamayla, kontrol edebilmiş olmamızdır. Beynin derinliklerine fiber optikler yerleştirerek, lazer ışığı vererek nöronları spesifik olarak engelleyerek, alkol içme ve fiziksel semptomları çarpıcı bir biçimde geri çekebildik,” diyor Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Olivier George.

Deneyde alkole bağımlı hale getirilen sıçanlarda lazerler kullanılarak CRF nöronları inaktif hale getirildiğinde , bağımlılığa ilişkin semptomların kaybolduğu gözlendi. Böylece sadece içme arzusu değil aynı zamanda titreme gibi bağımlılığa ilişkin semptomlar da azaldı. Buna rağmen lazer kapatıldığında bağımlılık semptomları hemen geri döndü. Eğer doğru nöronlar belirlenebilirse, daha iyi ilaç tedavileri ve hatta gen tedavileri geliştirilebilir.

İnsan denemeleri ve gelecekteki çalışmaların onlarca yıl alabileceği düşünülürse, hemen umutlanmamak gerekiyor. “Bu çalışma henüz insanlar üzerinde kullanımı onaylanmayan son teknolojilerin kullanımını gerektirdiğinden, 15 ila 30 sene alması bekleniyor. Bu nedenle uzun bir süre beyinde implantlarla alkolikler görmeyiz,” diyor Prof. Olivier George. Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Gercekbilim.com

Göz atın:   Uzay Sondası Hayabusa 2 Ryugu’ya Mükemmel Bir İniş Gerçekleştirdi

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu