Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim Adamları Tarımsal Atıklardan Deterjan Ürettiler!

Bilim adamları geri dönüştürülmüş tarımsal atıklardan çevre dostu deterjanlar için bir enzim oluşturdular.

Hardal tohumlarının bir yan ürününden türetilmiş bir madde, çeşitli endüstrilerde ince kimyasalların üretimi için kullanılan lipazın yerini alabilir. Bu, Portsmouth Üniversitesi’nden Hazırlayıcı Biyokimya ve Biyoteknoloji dergisinde yayınlanan bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada belirtilmiştir.

Her yıl binlerce ton lipaz, yıkama için deterjanların yanı sıra çevre dostu olması ve yağ lekelerini kumaşın dokusuna zarar vermeden daha iyi çıkarması nedeniyle kimyasal deterjanlar için bir katkı maddesi veya değiştirme için her yıl kullanılmaktadır.


Lipaz en hızlı büyüyen endüstriyel enzimlerden biridir ve yılda yaklaşık 590,5 milyon dolar değerindedir. Bununla birlikte, biyoteknolojik olarak üretilen lipazın maliyeti oldukça yüksektir.

Bilim Adamları Tarımsal Atıklardan Deterjan Ürettiler!

Yeni bir çalışmada, araştırmacılar yağlı keklerden lipaz üretmek için bir yöntem keşfettiler, bu hardal yağı üretilerek elde edildi. Küspenin bakteri ile fermantasyonu Anoxybacillus sp. ARS-1 hızlı ve ucuz bir enzim elde etmeyi mümkün kıldı.

Yeni yöntem kullanılarak elde edilen ilave lipaz çalışmaları yaptık testler, her türlü endüstriyel ve ev tipi deterjan için uygun olduğunu gösterdi. Pattanath Rahman, çalışmanın baş sorumlusu

Daha önce, ABD’deki Buffalo Üniversitesi’nden bilim adamları, atık sudaki antidepresanlar ve antibiyotiklerin seviyesinde bir düşüş fark ettiler. Bunu, kimyasalların% 95’inden fazlasını çıkarmaya izin veren karbon filtreler ve ozonlama gibi gelişmiş temizleme yöntemlerinin tanıtımı ile doğrudan bağladılar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu