Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim Adamları Potansiyel Olarak Yabancı Mineraller Oluşturuyor

Laboratuarda üretilen bir mineral, Satürn’ün uydularından birinde nasıl bir şey olduğu hakkında fikir verebilir.


National Geographic tarafından bildirilen minyatür uzaylı ortamları oluşturan deneyler Astrobiyoloji ve Okyanuslar Dünya Grubu ve NASA‘nın Jet Sevk Laboratuarı’nda gerçekleştirilmektedir.

Bilim adamları, asetilen ve bütanın alışılmadık koşullarda karıştırılmasının, doğada henüz bulunmayan bilinmeyen bir mineral oluşturduğunu bulmuşlardır. Bir ACS dergisinde , bilim adamı ayrıca, Dünya’nın bu ko-kristali yaratamayacak gibi görünse de, Satürn’ün uydusu Titan‘da çok iyi olabileceğini açıklıyor.


Asetilen ve Bütan, her ikisi de Titan yüzeyinde yaygın olduğu düşünülen seçildi. Her ikisinin de Titan’ın koşullarını taklit etmek için dondurulması gerekiyordu ve Titan’ın etan yağmuru simülasyonuyla karşı karşıya kaldıklarında bile katı kalan şaşırtıcı derecede kararlı kristaller oluşturdular.

Bilim Adamları Potansiyel Olarak Yabancı Mineraller Oluşturuyor

Bu minyatür uzaylı ortamlarını uydurmaktan sorumlu bir bilim adamı olan Morgan Cable, “Bir bakıma milyonlarca kilometre uzakta olmasına rağmen laboratuvarda Titan’a dokunabiliriz” dedi.

Titan, karmaşık olduğu için çalışmak için özellikle ilginç bir ortam. Göller ve denizler de dahil olmak üzere yaşamı bile destekleyebilir, ancak farklı kimyasal bileşikler nedeniyle Dünya’nın ortamından inanılmaz derecede farklı olabilir.

Satürn, güneş sistemimizde ilginç aylara sahip tek gaz devi değil. NASA, Jüpiter’in kendi Europa’sında yaşam aramak için bir tünel açma probu kullanmayı düşünüyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu