Tiktok Takipçi Satın Al

Ay Tozundan Oksijen Elde Eden Cihaz Geliştirildi

Ay tozu ya da resmi adıyla, ay regoliti Apollo görevlerinden elde edilmiş numunelerin mineral yapısını ifade ediyor. Bilim insanları, regolit mineralleri üzerinde yıllardır çalışıyor ve gelecekteki insanlı ay görevlerinde bu malzemeyi kullanmayı planlıyor.

Önceki çalışmalarda regolitin oksijence zengin olduğu analiz edilmişti. Regolitin % 40 ila % 45’i oksijenden oluşuyor fakat bu oksijen minerallere hapsolmuş durumda. Minerallerde oksitlenmiş olarak yer alıyor.

Avrupa Uzay Araştırmaları ve Teknoloji Merkezi’nden (ESTEC) araştırmacılar, ay regolitinden oksijen elde edebilen, bir oksijen santrali prototipi geliştirdiler. Cihaz erimiş tuz elektrolizi adı verilen yöntemi kullanıyor. Yöntem 950° C’ye kadar ısıtılmış erimiş kalsiyum klorür tuzuna ay tozununun ilavesiyle yapılıyor. Bu kadar yüksek sıcaklıkta bile regolit katı halini koruyor. Sonra bu karışıma elektrik akımı uygulandığında, ay tozundaki oksijen ayrılıyor. Erimiş tuz aynı bir elektrolit gibi davranarak, oksijeni ona doğru yolluyor ve sonrasında anotta toplanarak kullanılabiliyor.


Kanıt niteliğinde bu prototip cihaz sayesinde, Ay’a benzeri bir cihaz yollanarak insanlar için sürdürülebilir oksijen kaynağı elde edilebilir.

Ay Tozundan Oksijen Elde Eden Cihaz Geliştirildi

“Ay kaynaklarını kullanarak oksijen elde edebilirsek, ayda yaşayacaklar için oksijen ve roket yakıtı sağlanabilir,” diyor araştırmanın yazarı Beth Lomax.

Bununla beraber regolit mineralinden oksijen ayrıldıktan sonra geri kalan madde, bazı metallerin karışımını içeriyor yani, astronotların inşa projeleri için kullanılabilir.

“Araştırmanın diğer yararlı kısmı ise bu madenlerden üretilebilecek en yararlı alaşımlar ve bunların hangi türden uygulamalarda kullanılabileceğidir. Sonra bunlar doğrudan 3D yazıcıyla basılabilir mi? Yoksa işlemek mi gerekiyor? Bu metallerin bileşimi Ay’da regolite göre, önemli bölgesel farklar gösterebilir.”

Ekip tasarımda ince ayarlar yapmayı ve önümüzdeki birkaç sene için pilot bir tesis kurmayı ümit ediyor.

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu