Tiktok Takipçi Satın Al

Astronot Nasıl Olunur?

Astronot olmak, günümüzde küçük büyük herkesin hayalleri arasında yer almaktadır.

Astronot nasıl olunur? Bu kişiler Dünya’nın çok uzağında yer alan uzayda çeşitli çalışmalar yapan kişilerdir. NASA bünyesinde çalışan bu Astronotların yapacağı işlerin oldukça sınırlı olduğu düşünülse de oldukça geniş kapsamlı sorumlulukları bulunduğunu ve ağır çalışma şartlarının var olduğunu söyleyebilmek mümkün olacaktır.


Bu nedenle böyle bir uzman olabilmek için zorlu bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekirken, bazı vasıflara sahip olunmasının da önemi oldukça büyüktür.

Astronot Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Astronot olmak için aranan şartlar ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde oluşturulan kuruluşlar yıl içerisinde yüzlerce astronotu dünyaya göndermektedir.

Ülkemizde NASA bu görevi üstlenmekte ve bu görev için özel olarak astronotlar yetiştirmektedir. Astronot olabilmek için Temel bilimler olarak bilinen fizik, kimya, biyoloji, matematik ya da mühendislik bölümlerinden birinde en az lisans derecesinde eğitim görülmesi şartı bulunmaktadır.

Astronot Nasıl Olunur?

Astronot olmak isteyen kişilerin ağırlıksız ortam ve ani basınç değişiklikleri karşısında herhangi bir sorun yaşamaması adına özellikle psikolojik açıdan sağlıklı olması gerekecektir.

Astronotların farklı uçuş özelliklerine göre farklı uçuş deneyimlerine sahip olması istenebilmektedir. Kişilerin fiziksel açıdan sağlıklı olması, göz keskinliği özelliğine sahip olması aranan nitelikler arasında bulunmaktadır. Astronot olmak için gerekli koşulları sağlayan kişiler ilgili kuruma başvuru yapabilmektedir.

Başvurusu olumlu görülen kullanıcılar mülakata davet edilerek fiziksel, psikolojik ve zihinsel açıdan değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonrasında Astronot olarak çalışmaya hak kazanan kişiler NASA tarafından özel olarak oluşturulan bir eğitim programına sokulmaktadır. NASA’da eğitim süreci yaklaşık olarak 24 ay sürmektedir. 

Peki nedir bu Astronot? kozmonot ya da uzay insanı, uzay çalışmalarına katılmak üzere eğitilen kişidir. İnsanlı uzay uçuşlarının seyrekliği nedeniyle eğitim gören uzay insanlarının bir kısmı yedek kadroda kalarak uzay görevi alamamıştır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu