APU Nedir? APU Sistem Performansı Nasıldır?

APU sistemler özellikle düşük bütçeye sahip kullanıcıların bir numaralı kahramanı diyebiliriz. İşlemci + Ekran kartı ikilisi beraber geliyor. APU nedir? APU sistem performansı nasıldır? işte bu soruların cevabı bu rehberimizde.

APU sistem nedir? Donanım dünyasının liderleri arasında yer alan AMD’nin APU konusunda oldukça iyi çalışmaları söz konusu. AMD kullanıcılarına eğer düşük bir bütçeye sahip ise ona APU sistem önermekte. Gelin birlikte bakalım bu konuya. Bir APU a, işlemci içerir CPU ve GPU tek bir yonga üzerinde. “APU” adı, Ocak 2011’de ilk APU’yu piyasaya süren AMD tarafından icat edildi.

APU Nedir?

APU sistemli bilgisayarlarda daha ekonomik olması açısından ekran kartı bulunmaz, ancak grafik olarak bütçenizin üstünde bir performans verme yeteneğine de sahip olduğunu söyleyebiliriz. İşlemci + Ekran kartı ikilisi beraber geliyor.

Yıllarca, CPU’lar grafik olmayan tüm hesaplamaları gerçekleştirirken, GPU’lar yalnızca grafik işlemleri için kullanıldı. GPU performansı arttıkça, donanım üreticileri ve yazılım programcıları, GPU’ların çok fazla kullanılmamış potansiyele sahip olduğunu fark etti. Bu nedenle, belirli sistem hesaplamalarını GPU’ya aktarmanın yollarını bulmaya başladılar. “Paralel işleme” adı verilen bu strateji, GPU’nun CPU ile birlikte hesaplamalar yapmasını sağlayarak genel performansı artırır.

AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemcilerinde Vega grafik (GPU) İşlemci yer almaktadır. AMD Ryzen R3 2200G modelinde Vega 8 grafik işlemci yer alıyor. AMD Ryzen R5 2400G işlemcisinde ise Vega 11 grafik işlemci yer almaktadır. Olay aslında işlemi ve ekran kartı bir alanda toplanmakta. O da işlemci üzerinde toplanmakta. Alsında ikisi bir arada diyebiliriz.

APU Nedir? APU Sistem Performansı Nasıldır?

APU Performansı Nasıldır?

APU sistemli bilgisayarlarda testleri yapılıyor, piyasadaki popüler olan oyunları oynayabiliyorsunuz. PUBG, CS:GO gibi. Biz CS:GO’da test ettik ve 100-120 FPS almaktayız. Bu durum PUBG’de biraz daha düşmekte elbette. 720p’de oyunu oynarsanız daha rahat bir oyun serüveni yaşayabileceksiniz. APU’lu sisteme daha sonra ekran kartı takabiliyorsunuz bu arada. Oldu ki öğrenci arkadaşlar için diyorum, para biriktirdiniz veya almak istediniz alıp takabiliyorsunuz.

Ömrü de diğer işlemciler ne fazla ne eksik. APU sistem alırsanız veya toplarsanız bir daha ekran kartına gerek yok diyebilirsiniz. Ancak ben yüksek grafikli oyun ve uzun video montajı yapacağım derseniz elbette harici ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Donanım piyasasında APU denince akla ilk AMD yeni nesil Ryzen işlemciler geliyor. Bütçenizi zorlamayacak bir sağlam PC toplayacağım dersenniz APU tarafından tercihinizi yapın deriz. Doların yüksek olması ülkemizde donanımcıları ve PC toplamak isteyenleri APU tarafına iteledi diyebiliriz.

AMD’nin AMD Ryzen R5 2400G modeli Intel’in i5-8400 işlemci modeli ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan fark. APU sistem bazı Intel işlemcileri bile sollamakta.

Hızlandırılmış İşleme Birimi (APU)

Fiziksel boyutu ve üretim maliyetlerini azaltmak için, üreticiler elektronik bileşenleri tek yongalarda birleştirmenin yollarını buldular. Bu teknolojinin en son yinelemesi, Yonga Üzerinde Sistem (SoC) aygıtlarıdır. Bu tasarımda, tüm ana elektronikler tek bir kalıpta birleştirilmiştir. Bu, düşük maliyetli bilgi işlem cihazlarının ve akıllı telefonların büyümesini sağladı.

Bununla birlikte, SoC’nin öncüsü Hızlandırılmış İşleme Birimi veya APU idi. Bu birimler CPU ve GPU’yu tek bir yonga üzerinde birleştirerek birleşik bir işlem birimi oluşturdu. Bu sadece maliyeti düşürmekle kalmaz, aynı zamanda verimliliği de artırır. İkisi arasındaki fiziksel mesafenin en aza indirilmesi, daha hızlı veri aktarımı ve daha yüksek performans sağlar.

GPU’lar daha hızlı hesaplama hızları için optimize edildiğinden, CPU bazı işleri GPU’ya aktarabilir. Ayrı bir düzende, bu yük paylaşımından elde edilen verimlilik kazançları, ikisi arasındaki fiziksel mesafe ve veri aktarım hızları tarafından zayıflatılacaktır. Ancak, kombine APU bu kazanımları mümkün kılar.

Buna rağmen, bir APU, özel bir CPU ve GPU ile aynı performansı vermez. Bunun yerine, en iyi entegre grafiklerden bir adım ötede görülürler. Bu, APU’ları bilgisayarlarını güncellemek isteyenler için uygun maliyetli bir yükseltme yapar.

İşlemci üreticisi AMD, APU’yu geliştirdi. Ancak işlemcileri bu şekilde birleştiren tek kişi onlar değildi. Intel ayrıca CPU ve GPU’yu da entegre etmeye başladı. Temel fark, AMD’nin özel bir APU serisi yayınlaması, Intel ve diğer şirketlerin bunları ürün gruplarında birleştirmesiydi.

APU Neler Sunuyor?

AMD, 2019 yılında başarılı 3. nesil Ryzen işlemci serisiyle piyasaya çıktı. Uygun fiyatlarla harika çekirdek ve iş parçacığı sayıları sunan bu ürünler, oyuncular arasında hızla popüler hale geldi.

AMD ayrıca Ryzen tabanlı güncellenmiş APU’yu küçültülmüş Vega grafikleriyle yayınladı. Bu, ilk Radeon grafik neslinden çok daha güçlü ve daha güçlü oldukları için Vega grafik platformlarına harika bir ektir.

Mevcut Ryzen APU serisinde iki model var, ancak hat büyümeye ve genişlemeye devam ettikçe daha fazlası piyasaya sürülecek. İki seçeneğiniz Vega 8 grafikli Ryzen 3 3200G ve Vega 11 grafikli Ryzen 5 3400G‘dir.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!