TeknoDiot.com
   
     

APU Nedir? Performansı Nasıldır?

APU Nedir? Performansı Nasıldır? AMD Haberleri Bilgisayar Haberleri Donanım Haberleri Nasıl Yapılır?

APU sistemler özellikle düşük bütçeye sahip kullanıcıların bir numaralı kahramanı diyebiliriz. İşlemci + Ekran kartı ikilisi beraber geliyor. APU Sistem Nedir? Performansı Nasıldır? işte bu soruların cevabı bu rehberimizde.

Donanım dünyasının liderleri arasında yer alan AMD’nin APU konusunda oldukça iyi çalışmaları söz konusu. AMD kullanıcılarına eğer düşük bir bütçeye sahip ise ona APU sistem önermekte. Gelin birlikte bakalım bu konuya.

APU Nedir? 

APU sistemli bilgisayarlarda daha ekonomik olması açısından ekran kartı bulunmaz, ancak grafik olarak bütçenizin üstünde bir performans verme yeteneğine de sahip olduğunu söyleyebiliriz. İşlemci + Ekran kartı ikilisi beraber geliyor.

AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemcilerinde Vega grafik (GPU) İşlemci yer almaktadır. AMD Ryzen R3 2200G modelinde Vega 8 grafik işlemci yer alıyor. AMD Ryzen R5 2400G işlemcisinde ise Vega 11 grafik işlemci yer almaktadır. Olay aslında işlemi ve ekran kartı bir alanda toplanmakta. O da işlemci üzerinde toplanmakta. Alsında ikisi bir arada diyebiliriz.

[ilgiliicerik icerik_id=”19605″]

APU Nedir? Performansı Nasıldır? AMD Haberleri Bilgisayar Haberleri Donanım Haberleri Nasıl Yapılır?

APU Sistem Performansı Nasıldır? Bütçenizi Zorlamayacak Sistem!

APU sistemli bilgisayarlarda testleri yapılıyor, piyasadaki popüler olan oyunları oynayabiliyorsunuz. PUBG, CS:GO gibi. Biz CS:GO’da test ettik ve 100-120 FPS almaktayız. Bu durum PUBG’de biraz daha düşmekte elbette. 720p’de oyunu oynarsanız daha rahat bir oyun serüveni yaşayabileceksiniz. APU’lu sisteme daha sonra ekran kartı takabiliyorsunuz bu arada. Oldu ki öğrenci arkadaşlar için diyorum, para biriktirdiniz veya almak istediniz alıp takabiliyorsunuz.

[ilgiliicerik icerik_id=”18952″]

Ömrü de diğer işlemciler ne fazla ne eksik. APU sistem alırsanız veya toplarsanız bir daha ekran kartına gerek yok diyebilirsiniz. Ancak ben yüksek grafikli oyun ve uzun video montajı yapacağım derseniz elbette harici ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Donanım piyasasında APU denince akla ilk AMD yeni nesil Ryzen işlemciler geliyor. Bütçenizi zorlamayacak bir sağlam PC toplayacağım dersenniz APU tarafından tercihinizi yapın deriz. Doların yüksek olması ülkemizde donanımcıları ve PC toplamak isteyenleri APU tarafına iteledi diyebiliriz.

AMD’nin AMD Ryzen R5 2400G modeli Intel’in i5-8400 işlemci modeli ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan fark. APU sistem bazı Intel işlemcileri bile sollamakta.

APU Nedir? Performansı Nasıldır? AMD Haberleri Bilgisayar Haberleri Donanım Haberleri Nasıl Yapılır?