Tiktok Takipçi Satın Al

Antivirüs Yazılımı Nasıl Çalışır?

Antivirüs programları bilgisayarlarımızı günlük olarak güvende tutar, ancak işlerini nasıl yapıyorlar?

Bilgisayar virüsleri, onlarca yıldır bilgisayar kullanıcılarının baş belası olmuştur. Bu küçük yazılım parçaları, bulaşmak için yeni bir hedef bulmaya hazır olarak internetin her yerinde bulunabilir.


Bu nedenle, bir virüs tarayıcı, herhangi bir bilgisayar sahibinin program cephaneliğinin hayati bir parçasıdır. İnsanlar, virüs tarayıcılarının bilgisayarları taramak ve virüslere önyükleme yapmak dışında gerçekte ne yaptığını gerçekten bilmiyorlar.

Yine de, bu programların ne yaptığını ve nasıl yaptıklanı bilmek ilginçtir, o yüzden virüsten koruma yazılımının bilgisayarınızı nasıl iyileştirdiğine bir göz atalım.

Virüsler Genellikle Nerede Saklanır?

Virüsler, sisteminizin her köşesindeki belgeleri ve dosyaları işgal edebilir, bu yüzden bu kadar sıkıntı yaratırlar. Önemli sistem dosyalarında ve klasörlerinde ve bilgisayarınızın BIOS’unda saklanabilirler. Sabit sürücü önyükleme bölümünüz bile virüslere kapalı değildir; bu, önyükleme sırasında sisteminize erişmelerini sağlar.

Virüsler de bilgisayarınıza saldırırken farklı taktikler kullanır. Örneğin, bazıları önemli sistem dosyaları gibi davranacak, bazıları uyarı vermeden bilgisayarınızı kilitleyecek ve bazıları yakalanmadan önce olabildiğince yayılmaya çalışacak. Bu nedenle, internette güvende kalmak için uygun bir virüs tarayıcı bulmak çok önemlidir.

Antivirüs Yazılımı Nasıl Çalışır?

Bir Antivirüs Bilgisayarınızı Nasıl Tarar?
Virüsten koruma yazılımının bilgisayarınızı tarayabilmesi için önce neyi taradığını bilmesi gerekir. Her tarayıcının, taradığı bilinen virüslerden oluşan kapsamlı bir kitaplığı vardır. Zaman geçtikçe, kütüphaneye daha fazla virüs eklenir.

Bu, tuz ağırlığına değecek herhangi bir virüsten koruma yazılımının, bilinen virüslerden oluşan geniş bir kitaplığa sahip olacağı ve kullanıcılarını korumak için kendisini güncel tutacağı anlamına gelir. Bu nedenle, virüsten koruma programınızın güncellemelerini gerçekleştirmesine izin vermek çok önemlidir: onlar olmadan işini yapamaz.

İnternetin ilk günlerinde, bu tür bir hizmet için para ödemeniz gerekirdi. Ancak bu günlerde, ücretli yazılımlardan daha iyi olmasa da iyi olan birçok ücretsiz antivirüs seçeneği var.

Antivirüse bilgisayarınızı taramasını söylediğinizde, dosyaları inceler ve şüpheli kod arar. Antivirüs bir dosyayı taradığında, dosyanın kodunu analiz eder ve onu geniş virüs kodu kitaplığıyla karşılaştırır. Dosyadaki kod kitaplıktaki bir virüs koduyla eşleşirse, virüsten koruma programı dosyayı virüslü olarak bildirir.

Hızlı Tarama ile Tam Tarama Arasındaki Fark Nedir?

Antivirüs Yazılımı Nasıl Çalışır?

Çoğu virüsten koruma yazılımı size hızlı tarama ve tam tarama arasında bir seçim sunar. Bu iki tarama türünün, yazılıma bağlı olarak biraz farklı adları olacaktır, ancak hangi programı kullandığınızdan bağımsız olarak yine de benzer şekilde çalışırlar.

Hızlı taramalar çok daha az zaman alır ve en sık virüs bulaşan dosyaları hedefler. Ne yazık ki, bu taramalar daha kullanışlıdır ve hayatınıza daha hızlı devam etmenizi sağlarken, derinlere kök salmış virüsleri tespit etmede o kadar etkili değildir.

Tam tarama, adından da anlaşılacağı gibi yapar. Program, herhangi birinin virüslü olup olmadığını görmek için bilgisayarınızdaki her bir dosyayı inceleyecektir. Çok daha uzun sürseler de daha iyidirler çünkü antivirüs, temel dosyalara bağlı tüm virüsleri tespit eder.

Bir Antivirüs Etkilenen Dosyayı Nasıl İşler?

Yazılım bir virüs tespit ettiğinde, yayılmayı durdurmak için gerçekleştireceği üç olası eylem vardır.

1. Dezenfeksiyon

Bir virüsten koruma programı bir dosyada virüs algılarsa ve dosyanın kendisine zarar vermeden virüsü kaldırmak mümkünse, virüsten koruma programı temizleme işlemini gerçekleştirir. Bu, virüsün dosyadan basitçe kaldırıldığı ve onu işlevsel durumuna geri yüklediği zamandır.

2. Karantina

Programların yaptıklarını yapabilmeleri için bilgisayarınızdaki farklı dosyalarla etkileşime girmeleri gerekir, bu da viral yayılmaya katkıda bulunur. Virüslü bir dosya karantinaya alındığında, bilgisayarınızın ona erişemeyeceği güvenli bir konuma taşınır. Esasen işletim sisteminin geri kalanından bloke edilmiştir, böylece daha fazla zarar veremez.

3. Silme

Virüsü kaldırmak için son bir çaba olarak, virüsten koruma yazılımı virüslü dosyayı gerçekten silecektir. Bu kimsenin isteyeceği bir sonuç değil, ancak virüsün sisteme yayılmasını engelliyorsa bu gereklidir. Bazı virüsler sessizce ortadan kaldırılamaz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu