Dikkat: AMD Sürücülerinde Güvenlik Açıkları Bulundu!

AMD EPYC işlemci ve Radeon grafik sürücülerinde 50'den fazla güvenlik açığı bulundu.

AMD yakın zamanda, Windows 10 bilgisayarlarda çalışan EPYC CPU ve Radeon grafik sürücüsündeki güvenlik açıkları hakkında müşterileri uyarmak için güvenlik uyarıları yayınladı.

Güvenlik açıklarının büyük çoğunluğunun yüksek riskli olarak derecelendirilmesine rağmen, AMD bu riskleri azaltmak için yamalar ve AGESA mikrokod paketleri sağladı.

EPYC 7001, EPYC 7002 ve EPYC 7003 işlemci nesillerinin tümü, bu sefer açıklanan 22 olası güvenlik açığından etkilenir. Öncelikle AMD platform güvenlik işlemcilerini (PSP), AMD sistem yönetim birimlerini (SMU), AMD Güvenli Şifreli Sanallaştırmayı (SEV) ve AMD Xeon CPU dahil diğer platform bileşenlerini hedeflerler.

Çözümlenen 50 güvenlik açığı söz konusu olduğunda, yaklaşık yarısı (23 güvenlik açığı) Ortak Güvenlik Açığı Puanlama Sistemi (CVSS) tarafından Yüksek Önem Derecesi olarak derecelendirilir.

Google, Microsoft ve Oracle ile ortaklaşa yapılan güvenlik incelemeleri sırasında, AMD Platform Güvenlik İşlemcisi (PSP), AMD Sistem Yönetim Birimi (SMU), AMD Güvenli Şifreli Sanallaştırma (SEV) ve diğer platform bileşenlerindeki olası güvenlik açıkları keşfedildi ve belirlendi. AMD EPYC AGESA PI paketlerinde hafifletildi” , AMD güvenlik bülteninde belirtiyor.

Tespit edilen güvenlik açıkları sonucunda AMD, bunları gidermek için üç nesil işlemcinin tümü için AGESA güncellemeleri yayınladığını duyurdu. AMD’nin AGESA olarak bilinen Genel Kapsüllü Sistem Mimarisi, ürün yazılımı geliştirme ve güncellemeleri dağıtmada kullanılmak üzere anakart tedarikçilerinin kullanımına sunuldu.

Ek olarak AMD, Windows 10 için AMD Grafik Sürücüsünde 18’i Yüksek Önem Derecesi olarak sınıflandırılan 27 güvenlik açığı için çözümler açıkladı.

AMD’ye göre, güvenlik açıklarından ayrıcalık yükseltme, yetkisiz kod yürütme, bellek bozulması, bilgi ifşası ve hizmet reddi saldırılarını kolaylaştırmak için yararlanılabilir.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Oyuncu Ekipman Çekilişi
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE EDİYORUZ!
10 KİŞİYE OYUNCU EKİPMANI HEDİYE!
ÇEKİLİŞE KATIL!