Tiktok Takipçi Satın Al

Algoritma Örnekleri

İşte algoritma örnekleri. Programcıların sıklıkla kullandığı ve bilmesi gereken algoritma örneklerini sizlerle paylaşıyoruz.


Algoritmalar günlük hayatta kullandığımız pek çok eşyanın çalışmasını sağlayan “Bir hedefe ulaşma veya bir sorunu çözme” olarak nitelendirilebilen programlardır. Herhangi bir iş veya problem algoritma sıralamasının dışına çıkılarak çözülmeye çalışılırsa, belli başlı bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Algoritmalar programlama veya matematikte kullanılmaktadır ama sadece bunlarla sınırlı değildir elbette günlük hayatımızda bize birçok konuda algoritmalar yardımcı olmaktadır.

Algoritmalar tıpkı bir insan gibi çalışırlar. İlk olarak giriş bölümü bu bölümde sorunla karşılaşılır, ikinci bölüm sorunun bir döngüye sokulduğu ve çözümünün bulunduğu bölümdür, üçüncü ve son bölüm de elde edilen sonucun alındığı bölümdür.

Algoritma Örnekleri

İlgili Makaleler

Algoritma Örnekleri

Algoritmalar hayatımızın merkezinde yer almaktadır. İşlerimizin büyük bir bölümünü hallederken algoritmalara göre hareket ederiz. En basit haliyle bir matematik sorusunu çözmek veya yemek hazırlamak da algoritma örnekleridir. Çünkü yemek hazırlarken belli bir işlem sırasına göre gidilmektedir. Önce malzemeler hazırlanır, pişirme araçları hazırlanır, pişirme sırasında gerekli malzemeler ilave edilir ve yemek hazır olur. Burada belli bir işlem sırasına göre gidilmiştir. Algoritmalarda bu şekilde çalışmaktadır.

Algoritmaya bir örnek verilmesi gerekirse şu şekilde bir örne oldukça açıklayıcı olacaktır. Bu algoritma iki sayının ortalamasını yazdırmaktadır.

Değişkenler

 • Birinci Sayı: X
 • İkinci Sayı: Y
 • Üçüncü Sayı: Z
 • Toplam = Sayıların Toplamı
 • Ortalama = Sayıların Ortalaması

İki sayının toplamını ekrana yazdıran bir algoritma örneği ise şu şekilde,

 • Adım: Başla
 • Adım: X Sayısını Oku
 • Adım: Y Sayısını Oku
 • Adım: Z Sayısını Oku
 • Adım: Toplam = X+Y+Z
 • Adım: Ortalama = Toplam/2

Bu tarz basit işlemlerin yapılması için gereken algoritmalar bu şekildedir. Ancak algoritmadan daha fazla iş yapmasını istediğiniz taktirde daha uzun kodlama yapmanız gerekmektedir. Ayrıca işlem sayısı artacağı için hata oranı da artacaktır, tüm bunların da dikkat bir şekilde gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak algoritmalar sadece matematik işlemlerinde ve program yazmada kullanılıyor diye düşünmemek gereklidir. Çünkü algoritmalar hayatın her alanında bizimle. Bundan dolayı algoritma geliştirmeye önem verilmesi gerekmektedir.

Algoritma Örnekleri

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu