ABD, Dünyanın En Küçük Nükleer Reaktörünü Onayladı

ABD hükümeti ilk küçük modüler reaktörün tasarımını onayladı. 50 megawatt enerji için tasarlandı, ancak iki yıl içinde kapasitesi 60 megawatt’a çıkarılacak.

ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu, ilk küçük modüler reaktörü NuScale‘yi onayladı. Bu, dünyadaki en küçük reaktördür. Modern enerji santrallerinde kullanılanlardan onlarca kat daha küçüktür.

NuScale’in modüler tasarımı, atalar ve operasyonel problemler durumunda bile kullanımını kolaylaştırır ve daha güvenli hale getirir. Ayrıca fabrikada üretilip daha sonra santralin şantiyesine taşınabilirler.

“Nükleer enerji söz konusu olduğunda, güvenlik elbette en önemli önceliktir ve bugün kullanımda olan elektrik santralleri, genellikle eski nesillerden çok daha güvenli olduğu düşünülen katı düzenlemeler altında çalışmaktadır. Araştırmacılar, yeni cihaz güvenliği daha da artıracak ve cihazı çok daha küçük bir alanda çalıştırmanıza izin verecek ”dedi.


AMD

ABD, Dünyanın En Küçük Nükleer Reaktörünü Onayladı

En küçük reaktör: NuScale nükleer reaktörü

NuScale nükleer reaktörü 23 m yüksekliğinde ve 5 m genişliğinde çelik bir silindirdir.İç döngüde suyu ısıtmak için nükleer zincir reaksiyonu kullanan uranyum yakıt çubukları vardır. Isıtılmış su, sıcaklığı bir ısı eşanjörü vasıtasıyla harici buhar devresine aktarır. Buhar, elektrik üreten bir türbini çalıştırır. Çalışma sırasında buhar soğur ve su damlacıkları tekrar dahili devreye düşer.

Bu türden tipik bir nükleer enerji santrali 12 küçük reaktörden oluşacaktır. Geliştiricilere göre, küçük reaktörler geleneksel reaktörlerden çok daha güvenlidir. Nükleer santrallerin termik santrallerden daha güvenli olduğu biliniyor. Ayrıca küçük kasabalarda, endüstriyel tesislerde ve denizaltılarda kullanılabilirler. Aşırı ısıyı kontrol etmeye yardımcı olmak için modülün tamamı suya batırılır ve reaktörün herhangi bir parçası arızalanırsa, felaketi önlemek için reaktör güvenli bir ortama indirilir.

ABD, Dünyanın En Küçük Nükleer Reaktörünü Onayladı

ABD, Dünyanın En Küçük Nükleer Reaktörünü Onayladı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu