Tiktok Takipçi Satın Al

8 Nisan Güneş Tutulmasını İzlemek İçin En İyi Yer Neresi?

8 Nisan’da, Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinden biri, 2017’den beri ilk kez ve 2033’e kadar son kez olmak üzere bir güneş tutulması yaşanacak. Bu, gündüzün karanlığa büründüğü ve güneşin dış atmosferi olan koronayı çıplak gözle görebileceğiniz bir fırsat sunuyor. Ancak bu deneyimi yaşamak için, 115 mil genişliğinde ve 10.000 mil uzunluğunda olan toplam tutulma yolunda olmanız gerekiyor. Bu yol, Meksika, ABD ve Kanada’nın bazı eyaletlerini içeriyor. 8 Nisan’daki tutulmanın en iyi izlenebileceği yer neresi?

Tutulma yolunun, Ay’ın hareket eden gölgesi olduğunu söylemek mümkün. Ay’ın umbra denilen koyu, koni şeklindeki merkezi gölgesi tarafından oluşturulan bu yol, Meksika, ABD ve Kanada’nın bazı eyaletlerini içeriyor. Bu gölgeyi deneyimlemek istiyorsanız, belirli bir zamanda bu gölgeye denk gelmeniz gerekiyor.


8 Nisan’da, Ay’ın umbra’sı güneybatıdan kuzeydoğuya doğru hareket edecek. Bu, Dünya’nın eğik ekseniyle açısından kaynaklanıyor, ancak aynı zamanda Ay’ın Dünya’nın dönme hızından daha hızlı batıdan doğuya dönmesinden kaynaklanıyor. Yolun genişliği ise Ay’ın Dünya’ya olan tam mesafesinden kaynaklanıyor.

Tutulma yolunda bulunan belirli bir konum, oradaki toplam süreyi belirler. “Merkeze ne kadar yakınsanız, daha fazla süre alırsınız çünkü gölge yuvarlaktır,” diyor güneş tutulması takipçisi Dan McGlaun. Ancak, yol boyunca nerede olduğunuz da önemlidir; 8 Nisan’daki toplam sürenin maksimum olası süresi 4 dakika 28 saniye olacaktır.

Ancak, 8 Nisan’da en iyi yer karmaşıktır. “Tutulma günü yola herhangi bir yerden gidin,” diyor McGlaun, ancak merkez çizgisine yakın olmaktan çok, toplam sırasında güneşin koronasını görmek istiyorsanız başka bir şey düşünmeniz gerektiğini ekliyor. “Gölgenin yuvarlak olduğu yer herhangi bir yerde, bu gölgede açık hava şartları olan her yer en iyi yerdir,” diyor.

Jamie Carter, Cardiff, İngiltere merkezli serbest gazeteci ve düzenli Live Science katkıda bulunanıdır. A Stargazing Program For Beginners adlı kitabın yazarı olan Carter, astronomi ve doğal dünya konularında dersler vermektedir. Carter, Space.com, TechRadar.com, Forbes Science, BBC Wildlife dergisi, Scientific American ve birçok diğer yayın için düzenli olarak yazılar yazmaktadır. Ayrıca WhenIsTheNextEclipse.com’u da düzenlemektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu