Tiktok Takipçi Satın Al

32 BİT ve 64 BİT Nedir? Aralarındaki Farklar Neler?

Bazı PC kullanıcılarının her zaman duyduğu ama pek bilinmeyen şu 32 BİT ve 64 BİT nedir? Aralarındaki farklar nelerdir? Bu rehber makalemizde sizlere bunlardan değineceğiz.

 32 BİT ve 64 BİT terimleri, bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) bilgileri işleme yapısıyla ilgili bir terimdir. Windowsun 32 BİT ve 64 BİT işletim sistemleri ile her zaman karşılaşmaktayız.32 BİT ve 64 BİT arasındaki en önemli detay ise işlemci arasındaki fark öncelikle RAM desteği ile kendini gösterir. 32 Bitlik bir işletim sisteminde en çok 4 GB RAM desteklerken 64 Bitlik bir işletim sisteminde (eğer anakartınızda takabilecek yuva bulabilirseniz ) 16 GB’ye kadar RAM kullanabilirsiniz. Tabi en minimum 16 daha fazla olan anakart desteği ile 32-64 GB ‘a çıkmaktadır.

[ilgiliicerik icerik_id=”12806″]

32 BİT ve 64 BİT Nedir? Aralarındaki Farklar Neler?

:: Bilgisayarınıza 32 BİT veya 64 BİT İşletim Sistemi Desteklediğini Nasıl Anlarım?

Eğer PC‘niz 1 GB RAM, 1 GHz İşlemci ve 16 GB Harddisk Kapasitesi varsa 32 Bit’lik bir işletim sistemi kurmalısınız. Ancak Harddisk Kapasitesi en az 20 GB üzerinde, RAM en az 2 GB RAM  ve İşlemci 1 GHz ve üzerinde ise bilgisayarınıza 64 Bit’lik bir işletim sistemi kurmanız tavsiye edilmektedir.

Aslında en önemli nokta RAM’dir bugüne baktığımız zaman. İşletim Sisteminiz 32’Bitlik ve siz bilgisayara 8 GB RAMtaktınız. Bilgisayarınız çalışır. Ancak RAM’den elde edeceği maximum verim 4 GB olacaktır. Yani geriye kalan 4GB RAM miktarının performans açısından bir fonksiyonu yoktur.

2 GB RAM’iniz varsa bilgisayarınıza 64 Bit işletim sistemi kurabilirsiniz. Ancak işletim sisteminin RAM’e çok yükleneceği düşünüldüğünde diğer donanım birimlerinin HDD ve İşlemcinin yüksek olması tercih edilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”13396″]

:: 64 BİT’lik Bir yazılım/Program Desteği 32 BİT İşletim Sisteminde Çalışır mı?

Hayır çalışmaz hemen yukarıda anlattıklarımız bu konuda da geçerli oluyor. Ancak tam tersi olan durum yani, 32 Bit’lik bir yazılım/program 64 Bit işletim sisteminde çalışır mı? Sorusuna cevabımız evet olacaktır. Son olarak, Driverlar, Antivirüsler dışında bir çok 32 Bit’lik yazılım 64 Bit’te çalışacak şekilde programlanmışlardır. Bu sayede 32 BİT destekleyen bazı program veya yazılımlar 64 BİT’de de çalışılabilir durumdadırlar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu