Tiktok Takipçi Satın Al

20 Yıllık Kritik Windows Açığı Tespit Edildi

Microsoft’un PC işletim sistemi Windows’da büyük bir açık keşfedildi. Windows işletim sisteminde ortaya çıkan bir açık bilgisayarların uzaktan izinsiz olarak kontrol edilmesini sağlıyor.

Piyasada yer alan tüm işletim sistemleri siber saldırganların ana hedeflerinden biri haline geldi. Bu yüzden sürekli güncelleme alan işletim sistemleri bu saldırılara karşı koruma sağlamaya çalışıyor.


Microsoft’un en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows‘ta ortaya çıkan bir açık ise bilgisayarların uzaktan erişilebilir bir hale gelmesini sağlıyor. 20 yıla aşkın süredir bu açığın olduğu da ortaya çıkarıldı. Geçtiğimiz günlerde Google bünyesinde güvenlik araştırmacısı olarak çalışan 20 yaşındaki Tavis Ormandy, 20 yıllık Windows açığı ortaya çıkardı. Söz konusu açığın, kullanıcının yetki seviyesi farketmezsizin kullanılabiliyor olması dikkat çekiyor.

20 Yıllık Kritik Windows Açığı Tespit Edildi

20 yıllık Windows açığı!

Microsoft’un Security Response Center birimi tarafından yapılan açıklamaya göre iki farklı Remote Code Execution açığı, bilgisayarın uzaktan erişilebilir ve kullanımını sağlıyor. Ayrıca Windows kullanıcısı bir bağlantıya tıklamasa bile bu işlem yapılabiliyor. Tespit edilen bu kritik Windows açığı, Windows XP‘den Windows 10‘a kadar bütün sürümleri etkiliyor. Ek olarak konuyla ilgili bir video da çeken Tavis, sürecin ne kadar kısa sürdüğüne de dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Son olarak harekete geçen Microsoft, açığın özellikle Windows 10 işletim sistemini etkilediğini açıkladı. Ortaya çıkan açık Windows 10 dışında Windows 7 SP1, Windows Server R2 SP1, Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2 işletim sistemlerin de etkiliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu