Tiktok Takipçi Satın Al

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi Arasındaki Fark

Internetin bağlantı hızını ve stabilliğini etkileyen birçok farklı faktör mevcuttur. İnsanların aklına genelde internet bağlantısının hızını ölçmek için gelen ilk değer, saniyedeki veri aktarımını ölçen MBps değeri olsa da internet hızı ve kalitesi üzerinde etkili farklı faktörler mevcuttur. GHz (gigahertz) değeri de bunlardan biridir. Bu yazıda, GHz’in nedir ve 2.4 GHz ve 5 GHz arasındaki fark nedir sorularına cevap bulabilirsiniz.

Bant Genişliği Nedir

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi Arasındaki Fark

2.4 GHz ve 5 GHz arasındaki farkı açıklamadan önce, GHz birimi neyi ölçer ve internet hızınıza nasıl etki eder bunu açıklamak iyi olur. GHz, bant genişliğini ölçmek için kullanılan bir değerdir ve bant genişliği de internet hızı üzerinde direkt olarak etki sahibidir. Bant genişliği, internet bağlantısının iletim kapasitesini ölçer. GHz değeri de bu kapasiteyi ölçmek için kullanılır. 2.4 GHz ve 5 GHz değerleri, kablosuz internet bağlantılarında en çok görülen değerlerdir. GHz değeri ve bant genişliği konusunu netleştirdiğimize göre artık, 2.4 GHz ve 5 GHz arasındaki farkları, iki türün de avantajları ve dezavantajlarını ortaya koyacak şekilde görelim.

2.4 GHz Wi-Fi


2.4 GHz, Türkiye’de birçok evde kablosuz bağlantının kullandığı bant genişliğidir. Daha eski bir teknolojidir ve daha yoğun şekilde kullanılır. TTNET gibi yaygın şekilde kullanılan internet servis sağlayıcıları bu bağlantı hızına sahip kablosuz internet hizmetini uzun yıllardır sunmaktadır. 2.4 GHz frekansındaki bir internet hizmetinin desteklediği maksimum hız 600 MBps’dir. 600 MBps her ne kadar düşük bir hız olmasa da 5 GHz frekansındaki modemlerin sağladığı hıza göre maksimum kapasite olarak düşüktür. Fakat 2.4 GHz bağlantının avantajı geniş aralığıdır. 2.4 GHz bağlantının İnternet dalga boyu daha geniştir ve bu nedenle evdeki farklı odalar, duvarlar gibi engelleri rahat bir şekilde aşarak modeme uzak mesafede olduğunuz durumlarda bile kablosuz bağlantıyı sorunsuz bir şekilde kullanmanızı sağlar.

5 GHz Wi-Fi

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi Arasındaki Fark

5 GHz Wi-Fi ise daha yeni bir teknolojidir. Çıkabileceği maksimum hız, 2.5 GHz Wi-Fi’a göre çok daha yüksektir. 1300 MBps hıza kadar Wi-Fi bağlantısı sunabilir. Bu da yüksek hız peşindeki kullanıcılara uygun olduğu anlamına gelir. Fakat 5 GHz bağlantının dezavantajı da kısa dalga boyudur.  Kısa dalga boyundan dolayı, duvarların fazla ve kalın olduğu, çok fazla odaya bölünmüş alanlarda kullanımında sorun yaşatabilir. 2.4 GHz bağlantının ulaştığı noktalara ulaşamayabilir.

5 GHz önemli bir avantajı da fazla yoğun olmayan bir hat olmasıdır. Bu sistem daha az insan tarafından kullanıldığından daha hızlı bir şekilde veri aktarımı gerçekleşebilir. Bu nedenle özellikle açık alanlarda çok yüksek hızda internet sunma imkânı vardır.

2.4 GHz mi 5 GHz Mi Tercih Edilmeli?

Eğer karar aşamasına geldiyseniz, seçiminizi yapmadan önce her iki tür bağlantının avantaj ve dezavantajlarını, kablosuz internet bağlantısını kuracağız alanı da göz önüne olarak karşılaştırmalı ve sonrasında kararınızı vermelisiniz.

Kimler 2.4 GHz Wi-Fi Tercih Etmeli?

  • Birden fazla katlı, çok odalı alanlarda internet kullanacaklar
  • Maksimum hızı 600 MBps’yi geçmeyen internet paketleri kullananlar

Kimler 5 GHz Wi-Fi Tercih Etmeli?

  • Açık alanlarda ya da çok katlı, çok odalı olmayan alanlarda internet kullanacaklar
  • 1300 MBps hızına kadar internet paketi kullananlar

Yönlendiricinizin Wi-Fi frekansını değiştirmek için yönetici ayarlarınıza giriş yapabilirsiniz. Görüldüğü gibi seçeneklerden birine “daha iyi” demek mümkün değildir. Önemli olan sizin beklentinizin ne olduğudur. İstediğiniz hızsa 5 GHz bağlantı sizin için doğru tercih olabilir, fakat evinizin durumuna göre bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz.  Fakat 1300 MBps hızında bir internet hızı için de 2.4 GHz Wi-Fi yetersiz kalacaktır. Bu nedenle iyi bir karşılaştırma yapmalı ve kararınızı ona göre vermelisiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu