Tiktok Takipçi Satın Al

1,5 Exaflop Hızıyla Dünyanın En Hızlı Süperbilgisayarı Frontier Olacak

Süper bilgisayarların hızı exaflop ölçeğine çıkarak, büyük bir atılım yapacak. 2021’de Aurora bilgisayarının devreye alınmasıyla, çıkılması beklenen bu hızlara Frontier bilgisayarı da 1,5 exaflopa çıkarak cevap verecek.

Daha önce süper bilgisayarların hızlarından bahsedilirken petaflop ölçeği kullanılırken, bu yeni teknolojilerle exaflop ölçeği kullanılmaya başlanılacak. 1.5 exaflop hız, saniyede 1,5 milyar kere milyar kayan nokta demek.


Frontier, ABD Enerji Bakanlığının Exascale İşleme Projesi’nin bir parçası olarak, Cray Inc. tarafından inşa ediliyor. Frontier’de AMD işlemciler kullanılırken, Aurora aynı işbirliği tarafından Intel işlemcilerle inşa edilecek. Frontier Oak Ridge National Laboratuvarı’nda kurulacak.

Eğer teknik olarak belirtecek olursak, 1 exaflop hızda , saniyede 1 kentilyon kayan nokta operasyonu işleniyor. Süper bilgisayarlar camiasında 2008’de başlayan petaflop nesli biterken,exaflop ölçeği başlayacak.

Aurora ilk duyurulan exa ölçekli süper bilgisayar olsa da, öyle görünüyor ki, pazardaki ilk makine ve de en hızlısı olmayacak. Aurora 1 exaflop güce sahipken, Frontier 1.5 exaflop hıza sıçrayacak. Mevcutta dünyanın en hızlı bilgisayarı Summit 200 petaflop yani 0,2 exaflop hıza çıkabilirken, Frontier bu makineden 7,5 kat daha hızlı olacak.

Frontier’de 100’den fazla Cray’in yeni Shasta kabinleri kullanılırken, her modülde AMD’nin EPYC işlemcisi ve Radeon Instinct GPU’su bulunacak. Bu sistemlerin hepsi süperbilgisayar için özel olarak yapılıyor. Bu sistemin YZ’nin de yardımıyla hava durumu,fizik,atom altı yapılar ve genetik gibi devasa işlem gücü gerektiren, bilimsel çalışmalarda kullanılması hedefleniyor.

“Frontier Cray ve AMD’nin en yeni teknolojilerini temel alarak exa ölçekte hesaplamayı mümkün kılacak. Modelleme,simülasyon,analitik ve YZ gibi veri yoğunluklarına odaklanarak bilimsel keşif,mühendislik ve dijital dönüşümü karakterize edecek,” diyor Cray CEO’su Peter Ungaro.

Frontier ve Aurora’nın çalışması için halen 2 yıl var ve öyle görünüyor ki exaflop yarışı alevlenecek gibi görünüyor.

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu