Tiktok Takipçi Satın Al

Yüz Tanıma Sistemi Çalışma Prensibi

Yüz tanıma sistemlerinde ki ilk verinin toplanmasıdır. Veriler toplandıktan sonra bilgisayar insan etkileşimi ile sisteme sayısal olarak aktarılır.


Veri tabanına alınan veri biyometri türüne göre işlenir. Giriş verisi sistem içinde cihazın algoritmasına göre sadeleştirilir. Bu noktalar tıpkı parmak izi alanları gibi hiçbir zaman değişmeyen noktalardır. Son olarak sadeleştirilen bu veri yetki talebine göre veri tabanında ki veri ile eşleştirilir. Eşleştirilen veri onaylandığında kabul edilir. Eşleşmeme durumunda ise uygulamanın türüne göre belirlenen işlem gerçekleştirilir.

Yüz Tanıma Sistemi Çalışma Prensibi

Yüz tanıma sistemleri, kişilerin yüz özelliklerini kullanır. Genellikle belirli bazı özellikleri ayıklar ve eşleştirme yapar. Örneğin; Gözler arasında ki mesafe burun, elmacık kemikleri, çene vb. özelliklerdir.

İlgili Makaleler

Yüz tanıma sistemlerin de cihaz kişinin yüz hatlarını belli bir algoritma da hafızasına kaydeder. Tabi ki bu kaydetme işlemini yapılma esnasında ortamda ki ışık da çok önemlidir. Aydınlık ve ışığın iyi olduğu bir anda kaydetme işlemi yapıldıktan sonra bir süre geçtiğinde aynı ortamda ki ışık kalitesi yine aynı olmalıdır. Aksi takdirde cihaz yüzü tanımlamada problem yaşayabilir. Genelde birçok yüz tanıma sistemi cihazında yüzün göz ve çevresi hafızaya kaydedilir. Daha sonra personel yüzünü tanımlamaya çalıştığında cihaz hafızasında ki göz ve çevresinde ki hatları eşleştirmeye çalışır. Puantaj ve geçiş sistemlerinde Türkiye’nin en iyi Pdks, puantaj ve geçiş kontrol sistemi yazılımı olan personel devam kontrol programı ile yenilikçi ve güçlü bir çözüm paketi olarak siz değerli müşterilerimize sunulmaktadır.

Bununla birlikte yüz tanıma özellikleri olan cihazlarımızı personel devam kontrol programıyla entegre ettiğimizde gayet sağlıklı ve verimli bir kullanım sağlamaktadır. Cihazlarımız makul mesafelerden bile yüz algılama da çok iyi sonuçlar almıştır.

Perkotek Göstergeç

Yüz Tanıma Sistemi Çalışma Prensibi

Göstergeç Nedir?

Göstergeç sistemleri ihtiyaç duyulan geçiş kontrol noktalarında güvenle kullanılan ürünlerden biridir. Bu ürünler sayesinde çeşitli kontrollü geçiş sistemleri kurulabilir.

Göstergeç Cihazları Nelerdir?

Göstergeç cihazlarına çok fazla örnek verilebilir. En çok kullanılan göstergeç sistemi kartlı veya anahtarlık okutmalı sistemlerdir. Bu kartlı göstergeçlerede geçiş kontrol sağlayacak kilit mekanizmaları bağlanabilir. Bu mekanizmalara örnek elektronik kapı kilidi, manyetik mıknatıslı kapı kilidi, turnike sistemi, bariyer sistemi gibi örnekler verilebilir. Göstergeç cihazlar offline çalışan sistemlerdir. Yani herhangi bir ip, comport gibi data aktarmaya yarayan bağlantı mekanizması bulunmamaktadır.

Ürünler genelde duvara monteli ve kilit bağlantılı çalışabilir. Duvara montajı yapılan göstergeçin arkasındaki enerji ve tetik uçları yarımıyla kilit bağlantısı yapılır. Enerjisi verilip direk kullanıma hazır hale gelebilir. Geçişe izin verilecek kişilerin kartları göstergeçe kaydedilir. Kişi gelip okuttuğunda göstergeç bağlı olduğu kilide tetik verir ve geçiş yapılır. Göstergeçler kilitlerde kullanıldığı gibi ihtiyaç halinde boy, bel ve hızlı geçiş turnikelerinde de kullanılabilir. Turnike anakartı üzerinde bulunan tetik uçları ile göstergeç üzerinde bulunan tetik uçları birbirine bağlanır. Direk geçişte kilitli olan turnikeler, göstergeçe okutulan kart sayesinde açılır ve geçişe izin verir. Göstergeçlerin kart okutulduktan sonra tetik verme hızı 1 saniyenin altındadır. Bu özelliği sayesinde seri geçişlerde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bu özellikleri sayesinde gösterçler, kapı anahtarlarına alternatif olarak üretilmiştir diyebiliriz. Ancak alışveriş dönüşlerinde kişilerin elleri doluyken anahtar bulup, karanlıkta kapı kilidinin deliğine sokmaya çalışmak çoğu zaman yorucu ve sıkıcı bir durumdur.

Göstergeçlerin standalone (offline) çalışma özelliği olduğundan, cihaza sadece geçiş yapması istenilen kişilerin kaydı yapılmaktadır. Bu şekilde kayıtlı olan geçebilir, kaydı olmayan geçemez. Göstergeçlerin iki farklı kart okuma özelliği vardır. Modeline göre okuyacağı kart cinside değişmektedir. Bunlar proximity kart ve mifare karttır.

Göstergeçler şık tasarımlarıyla iç ortamlarda kullanıldığı gibi zorlu hava şartlarında da rahatlıkla kullanılabilir. Bunun için satın alma aşamasında iç ortam veya dış ortam diye belirtmeniz yeterli olacaktır.

Parmak İzi Okuyucular İşimizi Kolaylaştırıyor

Yüz Tanıma Sistemi Çalışma Prensibi

Parmak izi okuyucu nerelerde kullanılır?

Parmak izi okuyucu, personelinin giriş çıkışlarını takip etmek isteyen, girişleri sınırlandırmak, yetkilendirmek ve takip etmek isteyen tüm işletme ve alanlarda kullanılır. İç ortamda kullanıma uygun olan cihazlar olduğu gibi, dış ortamda da kullanabileceğiniz parmak izi okuyucu cihazlar vardır.

Parmak izi okuyucu bağlantıları nelerdir?

Parmak izi okuyucu bağlantıları, Wifi, Ethernet ve wiegand bağlantı protokolleridir. Bunun bağlantıların sağlanamadığı alanlarda parmak izi okuyucu usb flaş bellek ile de veri alabilmenizi sağlarlar. Bu bağlantı çeşitleriyle kullandığınız yazılımla haberleştirerek anlık ya da dilediğiniz zaman veri alımını sağlayabilirsiniz.

Parmak izi okuyucu geçiş bilgileri ne işe yarar?

Pdks sistemindeki veriler, geçişleri raporlayabilmenizi sağlar. Bu veriler direkt olarak personel devam kontrol, Access kontrol, üye takip, wc takip, panel sistemlerine anlık ya da dilediğiniz zaman çekilebilir. Veriler çekildikten sonra bilgisayar yazılımı tarafından yedeklenmektedir. Dilediğiniz zaman geçmişe dönük rapor alabilmenize olanak sağlar. Bu verileri excel, Word, pdf gibi dosya formatlarına çevirebilmenizi sağlarlar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu