TeknoDiot.com
   
   
Anasayfa » Siber Güvenlik Haberleri » Yeni Truva Atı, İnsanları Tedirgin Etmeye Başladı

Yeni Truva Atı, İnsanları Tedirgin Etmeye Başladı

Yeni Truva Atı, İnsanları Tedirgin Etmeye Başladı

Yeni truva atı, sahte vize başvurularıyla Avrupa’daki diplomatik kurumları hedef alıyor. Kaspersky teknolojileri Kasım 2019’da Avrupa’daki diplomatik kurumları hedef alan yeni bir zararlı yazılımı tespit etti.

Zararlı yazılım, cihazlara sızabilmek için sahte vize başvurularından yararlanıyordu. Yapılan ayrıntılı analizlerde bu casusluk yazılımının ünlü COMPFun ile aynı kod tabanına sahip olduğu anlaşıldı.

Casusluk yazılımları, hedef aldıkları cihazlardaki verileri toplayıp saldırganlara iletmeye yarıyor. Birçok APT tarafından kullanılan bu yazılımların oluşturduğu tehlike, hedef alınan kurbanın önemiyle doğru orantılı olarak değişiyor. Devlet kurumlarından veya kritik altyapılardan toplanan veriler, saldırganlar için büyük değer taşıyor ve etkilenen alanda büyük değişiklikler yapılmasını gerektiriyor.

Son tespit edilen zararlı yazılımdaki kodların, ilk olarak 2014’te bildirilen COMPFun ile önemli benzerlikler taşıdığı belirlendi. 2019 yılında, COMPFun’ın devamı niteliğindeki Reductor da tespit edilmişti. Yeni Truva atının işlevleri arasında hedefin konumunu belirlemek, ağ verilerini toplamak, basılan tuşları kaydetmek ve ekran görüntüsü almak bulunuyor.

Yeni Truva Atı, İnsanları Tedirgin Etmeye Başladı

Kaspersky uzmanlarına göre, bu kapsamlı Truva atı kendini çıkarılabilir cihazlara da aktarabiliyor. İlk aşamada yüklenen kısım, paylaşımlı yerel ağdan indirilen ve hedef alınan diplomatik kuruma yönelik vize başvuru süreciyle ilgili isim taşıyan bir dosyadan meydana geliyor. Bu kısmın içinde yasal başvuru ve bir sonraki adımda kullanılan 32 ile 64-bit zararlı yazılım parçası yer alıyor.

Kaspersky, hedef alınan kurbanları da dikkate alarak orijinal COMPFun zararlı yazılımını orta veya düşük ihtimalle Turla APT grubunun yaydığını düşünüyor.

Yeni Truva Atı, İnsanları Tedirgin Etmeye Başladı

Yeni Truva Atı, İnsanları Tedirgin Etmeye Başladı Yeni Truva Atı, İnsanları Tedirgin Etmeye Başladı

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


İnanılmaz Derecede Güçlü Off-Road Elektrikli Bisiklet: Jeep e-bike

Buğra Noyan

Dünya’nın İlk 1ms Nano IPS Oyuncu Monitörü Artık Türkiye’de!

Hüseyin Ceylan

Huawei’den Sevindiren Yaz İndirimleri

Buğra Noyan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.