Tiktok Takipçi Satın Al

Waves Coin Nedir? WAVES Ethereum’a Alternatif Olabilir mi?

Covid-19 pandemisi hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Toplum davranışlarından, temizlik anlayışına, çalışma ortamlarından, finans yapılarına kadar birçok şey. Finans yapılarındaki değişimin temel taşlarından biri de kripto para ekosisteminin gelişmesi. Bu ekosistemdeki en önemli ve eski kripto para birimlerinden biri ise Waves coin (WAVES).

2008 yılında Bitcoin’in ortaya çıkışıyla birlikte finans algısı değişti. Geleneksel finans yapısı yerine merkeziyetsiz finans (DeFi) yapısına geçişin ilk ayak sesleri duyuldu. Ardından Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve bugün inceleyeceğimiz Waves gibi pek çok farklı kripto para piyasaya sürüldü ve birçoğu da farklı sorunlara çözüm bulmaya odaklandı.

Waves nedir?


Waves Coin Nedir? WAVES Ethereum'a Alternatif Olabilir mi?

Waves, çok amaçlı bir blok zincir platformudur ve akıllı sözleşmeler ile merkeziyetsiz uygulamalar başta olmak üzere pek çok kullanım alanı vardır.

2016 yılında piyasaya sürülen bu coin, o zamandan bugüne pek çok blok zincir tabanlı çözüm yayınladı. Teknolojisi, blok zincir sistemlerinin özelliklerinden yararlanmak isteyen geliştiriciler ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı. Bununla birlikte Web 3.0 uygulamalarını geliştirmek için SDK araçlarını (yazılım geliştirme kitleri) merkeziyetsiz bir şekilde sunuyor.

Kullanışlı, kolay ve hızlı blok zincir platformlarının hayata geçirilebilmesi amacıyla oluşturulmuş bu platform, kendisini “Bugünün insanları için yarının yenilikleri” sloganıyla tanımlıyor.

WAVES Coin nedir?

WAVES coin, Waves platformunun yerel kripto para birimidir. 2016 Nisan ayında gerçekleşen ilk coin arzı (ICO) ile piyasaya çıktı. İlk coin arzı sırasında üretilen toplam 100 milyon adetin %85’i katılımcılara, %9’u geliştiricilere, %4’ü ortak ve destekçilere ve %1’i de ICO sonrası ağa katılan erken dönem destekçilere dağıtıldı. Zamanla popülaritesi daha da arttı ve 2019 yılında maksimum arzı kaldırıldı.

WAVES coin; blok ödülü, veri işlemleri ve coin aktarım işlemleri gibi birçok farklı görev için kullanılır. Günümüzde blok ödülleri 6 WAWES coindir. Dağıtılan bu ödüller için her 110 bin blokta 0.5 Waves düşürülüp düşürülmemesi konusunda oylama yapılır.

Waves Coin Nedir? WAVES Ethereum'a Alternatif Olabilir mi?

Waves kurucusu kimdir?

Waves platformu, Alexander Ivanov isimli Ukraynalı bir bilim insanı tarafından kuruldu. Şu an için 200’den fazla personele sahip en büyük kripto para platformlarından birisidir.

Ivanov, bu projeden önce de günümüzde kullanım dışı olan Coinomat isimli kripto para platformunu ve Cooleindex isimli indeksleme sitesini geliştirmişti.

Waves projesini özel yapan nedir?

Waves, erken dönem blok zinciri platform ve ürünlerinin geliştirilmesi amacıyla yaratılmıştır.

Akıllı sözleşme modellerini ve dApp (merkeziyetsiz uygulama) geliştirmeyi desteklerken hız ve kullanım kolaylığı ile öne çıkmıştır.

Ortaya çıktığından beri çeşitli ek hizmetlerle geliştirilmektedir. Ek hizmetlerine, Gravity isimli çapraz zincir ve Oracle ağının dışında merkeziyetsiz finans platformu Neutrino örnek gösterilebilir. Bununla birlikte Waves DEX isimli bir merkeziyetsiz kripto para borsası da bulunmaktadır.

Bu projeyi diğerlerinden ayıran bir başka önemli özellik ise Ride programlama dilini kullanmasıdır. Platformda akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar, Ride dili kullanılarak oluşturulur. Bu dil büyük-küçük harfe duyarlıdır ve döngülere, yinelemelere sahip olmadığı için tam olarak bir Turing değildir.

Platformda, WavesNG isimli geliştirilmiş bir hisse ispatı (Proof of Stake – PoS) konsensüs algoritması kullanılmaktadır. Bitcoin saniyede 7, Ethereum 20 işlem hızına sahipken Waves ise bu algoritma sayesinde saniyede 100 işlem hızına sahiptir.

Waves Coin Nedir? WAVES Ethereum'a Alternatif Olabilir mi?

WAVES coin nereden alınır?

WAVES, kripto para borsaları üzerinden alınıp satılabilir. Son olarak Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da da WAVES coin listelendi.

3 Milyon TL Değerinde Waves Airdrop Kampanyası!

Bitlo’da 08.04.2022 – 30.04.2022 tarihleri arasında kayıt olan her yeni kullanıcıya Waves hediyesi var! Waves airdrop için kampanya detaylarına linkten erişebilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu