Tiktok Takipçi Satın Al

Türkiye’nin Sesli Asistanı Yaani Merhaba Dedi

Turkcell mühendislerinin geliştirdiği yerli ve ulusal yapay zekâ Teknoloji Zirvesi’nde…

Turkcell’in 10’uncu kez düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde yerli milli yapay zekâ şovu yaşandı. Uzun devam eden titiz çalışmalar sonucu geliştirilen Yaani Sesli Asistan ilk kere zirvede dünyaya tanıtıldı. Sahnede izleyicilerin önünde Yaani’ye Türkçe komut vererek şirket bilgilerini gören, kahvaltı siparişi veren, doktor randevusu alan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yerli ve ulusal suni zekanın hayatın her alanına gireceğini vurguladı. Yaani Asistan senenin üçüncü çeyreğinde Türkiye ile buluşacak.


Türkiye'nin Sesli Asistanı Yaani Merhaba Dedi

Turkcell tarafından Haliç kurultay Merkezi’nde düzenlenen Teknoloji Zirvesi, ilham verici konuşmalarıyla 10’uncu yılına özel görkemli bir şova ev sahipliği yaptı. Bu yıl ‘Sen Yap Diye’ çarpıcı sözıyla gerçekleştirilen ve yurt dışından gelen kalabalık bir basın mensubu grubunun takip ettiği Teknoloji Zirvesi’nde, Turkcell mühendislerinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı yerli ve ulusal suni zekâ Yaani Sesli Asistan da dünyaya tanıtıldı.

Türkçe konuşan ve komutlara cevap veren Yaani, yerli arama motorunun üst versiyonu olarak hizmet verecek. Yaani Asistan, Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalması açısından da ayrı bir öneme haiz.

Zirvenin sürprizi Türkiye’nin yerli ve ulusal suni zekası “Yaani Asistan”

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Teknoloji Zirvesi’nde yerli ve milli sesli uygulama Yaani Asistan’ı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Yaani Asistan uygulamasıyla yapay zeka şov icra eden Erkan, tüm talimatları Türkçe verdi. Murat Erkan’ın sahnede gerçekleştirdiği canlı yerli suni zekâ demosu sırasında yaşadığı coşku izleyicilerden de coşkulu alkışlarla karşılık buldu.

Murat Erkan konuşması esnasında sahnede kurulan sistemle dijital servislerle ilgili anlık rapor sorgulamasından şehir hastanelerinden randevu almaya, internet üzerinden yemek siparişinden akıllı ev ürünü entegrasyonu ile kahve makinesini çalıştırmaya kadar biroldukça uygulamayı yapay zekâ ile öğrenen Yaani Asistan üzerinden konuklara uygulamalı olarak gösterdi.

Türkiye'nin Sesli Asistanı Yaani Merhaba Dedi

Murat Erkan yerli ve milli yapay zekâ Yaani Asistan’la geçirdiği 10 dakikalık sürede, yerli suni zekanın Türk insanının hayatına katacağı değeri de sergilemiş oldu. Erkan konuşmasında ise şunları söylemiş oldu: “Yaani Türkiye’nin ilk yerli arama motoru. Şu anda 10 milyona yakın kullanıcısı var. Yakın zamanda hem kurumların bununla beraber bireylerin kullanabileceği yerli e-posta servisini de Yaani üzerinden sunmaya başlamış olacağız.

Suni zekâ üzerinde çalışan Yaani Asistan da Türk mühendisler tarafınca geliştirildi. Konuşmanın yazıya, yazının mevzuşmaya dönüşmesi şeklinde kısaca çift yönlü çalışan müthiş bir yapay zekâ çalışması. Alfabenin tüm bunlarnı öğretmiyoruz. Buradaki bir cümleyi alarak öğrenen bir algoritma. Öğrene öğrene Türkçeyi bizlerden daha iyi mevzuşur hale geliyor. Gördüğümüz benzer biçimde suni zekâda önümüzde müthiş bir yol var. Bu yolculuğu hep beraber yaşayalım.”

“Ortak altyapı ile Türkiye kazansın”

Erkan suni zekâ teknolojilerin hayata geçirilebilmesi için 1 milisaniyenin altında gecikme süreleri icap ettiğini, bunun da 5G ile mümkün olacağını belirterek ortak altyapı vurgusu yaptı:

“İnternete bağlı 50 milyar cihazı hayata geçirmenin yolu 5G’den geçiyor. Buna hazır olmamız lazım. Hepimiz uzun bir süreden beri Turkcell olarak 5G için çalışıyoruz. Bugün İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de 5G sinyalini vermeye başladık. 5G’nin temel ihtiyacı kuvvetli altyapı, kısaca fiber şebeke. Üç operatör olarak mevcut yöntemlerle hazır fiber şebekesi kurmak istersek, Türkiye’nin tamamı için 13-15 milyar dolar yatırım yapmamız lazım. Fakat güçlerimizi birleştirip rekabeti servislerde ortaya koyarak, 2,5-3 milyar dolara düşüyor. Kısaca ortak altyapı ile ortalama 10 milyar dolar tasarruf sağlayabiliriz. Bundan kim kazanır, Türkiye kazanır.”

‘Yerli ve ulusal servisler çıkarmak bu ülkeye borcumuz’

Erkan, Turkcell olarak kuruldukları günden beri 50 milyar liralık yatırım yapmış olduklarını söyleyerek şöyle devam etti: “50 milyar liralık yatırımın yarısından fazlasını son 5 yılda yaptık. Önümüzdeki 3 yılda da 16 milyar lira daha yatırım planımız var. Yerli ve milli teknoloji ve servisler çıkarmak bu ülkeye borcumuz. Tüm bu yatırımları müşterilerimiz olmadan yapamazdık. Müşterilerimiz var ise hepimiz de varız. Önümüzdeki dönemde müşterilerimiz ile bir tek akıl bağı değil duygusal gönül bağı da kuracağız. Müşterilerimizin kalbini kazanacağız.”

Sayısallaşan dünyadan ‘dijitalleşen’ dünyaya

Dijital şovun ana konuşmacısı suni zekâ ve robotbilimin öncülerinden, dünyanın en büyük ev robotları üreticisi iRobot şirketinın kurucusu ve MIT profesörü Rodney Brooks, herkesin merak etmiş olduğu sorulara cevap verdi. Dünyanın sayısallaşmadan dijitalleşmeye gittiği bir dönemde bulunduğunu belirten Brooks da bu mevzuda 5G’nin önemine dikkat çekti: “suni zekanın gelişimi, örneklerle kendini geliştirebilen bir sistem olan derin öğrenme ile son yıllarda hızlandı ve hayatımızın her alanına girmeye başladı. Yakın gelecekte yapay zekayı tüm sektörlere entegre olmuş şekilde göreceğiz. Örneğin iklim değişikliği nedeniyle sistemi değişmek zorunda olan tarım sektöründe ve dünyada azalmaya başlayan genç nüfus sebebiyle yaşlılara bakacak kişilerin azalmasıyla, suni zekanın insan bakımında dahi kullanıldığını görmeye başlayacağız.”

Brooks suni zekâ hakkında Hollywood filmlerinde görülen her şeyin birebir gerçekleşmeyeceğini de hatırlattı: “suni zekanın yaşamımızın hemen her alanına girecek olması, bunun filmlerde görmüş olduklerimize benzeyeceği anlamına gelmiyor. Robotlar filmlerdekiler benzer biçimde dünyayı ele geçirmeyecekler, hatta bize benzemeyecekler bile. Üzgünüm, fakat uçan arabalar da söz konusu olmayacak. Son günlerin popüler mevzusu olan sürücüsüz çalgılarla ilgili bile insanlar büyük beklentilere girerek heyecanlandılar. Pratikte tamamen sürücüsüz araçların kullanılması için tüm sistemin ve yolların değişmesi gerek. Dolayısıyla, evet olacak fakat süre alacak.”

Türkiye'nin Sesli Asistanı Yaani Merhaba Dedi

10 bin ziyaretçi ve 500 bin dijital takipçi

Zirvede ana salondaki konuşmaların yanı sıra Pazarlama, İş, Yaşam, toplum ve Bugün başlıklı 5 ana paralel salon yer aldı. 70’in üzerinde yönetici ve uzmanların katılımıyla gerçekleşen panellerde büyük veriyi görselleştirme ve anlamlandırma, içeriğin dünyası nereye gidiyor, veri güvenliği, dijitalleşen iş süreçleri, akıllı enerji ve endüstri, akıllı ev ve binalar, akıllı çaşama, güçlendirilmiş zekâ ile hayata dokunan uygulamalar, aile için teknoloji, insan için teknoloji, Türksporu, dijital insan, tech-fin ve dijital eğlence şeklinde teknoloji dünyasını 360 aşama kapsayan konular derinlemesine masaya yatırıldı.

Türkiye’nin en kapsamlı ve geniş katılımlı teknoloji etkinliği Turkcell Teknoloji Zirvesi, iş dünyası, kurumsal şirketler ve teknoloji severleri bir araya getirdi. Zirvede 10 binden fazla katılımcı, 20’den fazla oturumda konusunda uzman yerli ve yabancı 70’e yakın düşünce önderini dinleme şansına sahip oldu. Etkinlik internetten canlı olarak 500 bin birey tarafınca takip edildi. Program ve detaylar BiP kanalından, canlı yayınlar ise Turkcell web sitesi ve TV+’taki Life+ kanalından gün boyu seyredildi.

Turkcell stantlarında geleceğin teknolojileri

Katılımcılar ‘Bugün 1440 Alanı’ temalı stantlarında fizy, Dergilik, Lifebox, TV+, BiP, Yaani, Lifecell şeklinde Turkcell ürünlerin yanı sıra Filiz (Akıllı ziraat) ürünü, Kopilot, Hesapplı akaryakıt uygulaması, Dronecell, Akıllı ev sistemlerini deneyimleme olanakı oldu. Stantlarda ek olarak, siber güvenlik, akıllı hastane, dijitalleşen iş süreçleri de yer aldı. Ek olarak çocuklar için maker atölyeler şeklinde onları geleceğin teknolojilerine hazırlayan etkinlikler de sunuldu.

Sürücüsüz araca yoğun alaka Turkcell’in düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nin en yoğun ilgi gören deneyimlerinden biri de, 5G’nin gelmesiyle beraber büyük önem kazanacak sürücüsüz (otonom) çalgıların önde gelen örneği EasyMile EZ10 oldu. Turkcell ve Ericsson işbirliği ile Türkiye’de ilk kere kullanıcı deneyimine sunulan EZ10, şu anda dünyanın maksimum kullanılan sürücüsüz servis aracı olarak örnek gösteriliyor.

Zirve ziyaretçilerinin bu çok özel çalgıla ilgili maksimum merak ettiği konuların başlangıcında güvenlik vardı. Son derece hassas sensörlerle donatılan EZ10 altyapı, öteki araçlar, yayalar ve yol üzerindeki diğer her şeyle ilgili verileri anlık olarak idraklayarak çevresinin 360 derecelik bir resmini çiziyor. Böylece durması, ilerlemesi, hızlanması yada yavaşlaması ihtiyaç duyulan anlara son aşama güvenli şekilde karar veriyor. Sensörlerin çalışma durumu çok aşamalı şekilde denetim altında tutulurken, aracın yazılımı da her aşamada en üst düzeyde siber güvenlik önlemleriyle denetleniyor.

EZ10, kampüs yahut otel gibi özel alanların yanı sıra, bazı bölgelerde metro ve tramvay durakları içinde ulaşımı da sağlıyor. Fransa, Almanya, Norveç, Avustralya ve Japonya’da karma trafiğe çıkmasına izin verilen ilk otonom araç EZ10, bugüne dek 25 ülkede 250 bin kilometre kat etti, doğrusu dünyanın çevresini 6 kere dolaştı. Bu seferlerde 320 bin kişiyi güvenle taşıdı.

Zirvede katılımcılar aynı zamanda Haliç kongre Merkezi’nden Ericsson’un İsveç’teki kontrol pistinde bulunan bir aracı da uzaktan gerçek zamanlı olarak sürerek, sıra dışı bir deneyimi de yaşfakat şansı buldu.

Teknolojiyle engelsiz buluşma

Turkcell Teknoloji Zirvesi engelli konuklar için özel olarak düzenlendi. Zirvenin yapıldığı Haliç kurultay Merkezi’ndeki tüm alanlar, görme, işitme ve adım atma engelli ziyaretçilerin gereksinimlarına uyumlu hale getirildi.
Tüm salonlarda tekerlekli sandalyelerindeki izleyicilerin sahneyi rahatça görebildikleri alanlar ayrılırken, programın tamamında da görme ve işitme engelli konuklara işaret dili bilen ve anlık betimleme yapabilen görevliler eşlik etti.
Zirve kapsamındaki toplantı ve oturumların yapıldığı tüm sahnelerde sunumlar devamlı olarak işaret dili tercümanlarıyla aktarıldı. Ayrıca Turkcell’in İşaret Dilim uygulaması ile işaret dili çevirisi de yapıldı.

Görme engelli katılımcılar programdaki tüm sunum ve gösterileri sesli betimleme ile takip etti. Turkcell’in desteklediği Arı Kovanı’nın en ilgi gören ürünlerinden Hayal Ortağım üzerinden kapalı alan navigasyon hizmetinden de yararlandı. Stantların anlatımları da yine aynı uygulama üzerinden sunuldu. Bunun dışında zirve programının tamamı Braille alfabesiyle basıldı ve sesli versiyonu da gene Hayal Ortağım üzerinden ulaştırıldı.

Huawei’nin katlanan telefonu da zirvede

Dünyanın ilk 5G destekli dayanabilir telefonu Huawei Mate X Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde ziyaretçilerle buluştu.
Tam açıldığında 8 inç’lik büyük bir ekrana sahip olan akıllı telefon, katlandığında 6.6 inç’lik bir telefona dönüşme özelliği ile dünyada büyük ilgi uyandırdı. Katlandığında iki yüzü de ekran olan akıllı telefonun ön yüzünde üçlü kamerası mevcut ve özel yazılımı yardımıyla fotoğrafı çekilen kişi de kendisini görebiliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu