Tiktok Takipçi Satın Al

Türkiye’deki Depremler Neden Arttı?

Bu makalemizde sizlere Türkiye’deki depremler neden arttığını detaylı olarak sizlere anlattık. Detaylar makalemizde…

Türkiye’deki depremler neden arttı sorusu, son zamanlarda ülkemizin doğusunda ve batısında gerçekleşen depremlerin eş zamanlı olarak devam etmesi sebebiyle vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Büyük İstanbul depreminin beklenmesi, gerçekleşecek olan bu depremden dolayı birçok çevre illerin etkileneceği iddia halkın oldukça telaşlanmasına ve korku içinde yaşamasına neden olmaktadır.


Ülkemizdeki depremler, ülkemizin fay hatları anlamında zengin olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Türkiye; kuzeyde, güneyde, doğuda ve batıda bulunan fay hatları nedeniyle depremlere gebe bir ülkedir. Bu faylarda meydana gelen kırılmalar, beraberinde depremi getirmektedir. Yer altında oluşan enerji, bu kırılma ve depremlerle açığa kavuşmaktadır. Dolayısı ile deprem, doğanın bir döngüsüdür ve gerçekleşmesi gayet doğaldır.

Bir bölgede ya da alanda depremlerin artması durumuna deprem fırtınası denmektedir ve orta şiddette yaşanmaktadır. Bu depremler her zaman için büyük deprem öncesi artçı anlamı taşımamaktadır. Genel olarak ülkemizde yaşanan deprem fırtınaları bir hafta içerisinde son bulmaktadır.

Türkiye'deki Depremler Neden Arttı?

Deprem Neden Olur?

Deprem, yerkabuğundaki kırılmalardan kaynaklanan ve ani bir şekilde ortaya çıkan titreşimlerdir. Bu titreşimler şiddeti ile doğru orantılı olarak etki alanını genişletmektedir. Yerkabuğundaki kırılmaların yarattığı şiddet ile yeryüzünde sarsıntı hissettirmesi durumuna da ‘deprem’ denilmektedir. Dolayısı ile Türkiye’deki depremler neden arttı sorusunun net yanıtı; aktif ve sismik hareketler gözlemlenen fay hatlarının üzerinde olunmasıdır.

Yerkabuğundaki levhalar her geçen gün yerinden oynamaktadır. Özellikle ülkemizdeki levhalar, güney gerçekleşen yani Arap levhaları nedeniyle baskılanmaktadır. Bu baskılanma sonucu içe kırılmalar yaşanmakta; depremler oluşmaktadır. Türkiye gibi dünyada da gerçekleşen depremlerin büyük bir çoğunluğu levhaların birbiri üzerinde baskı yapması, birbirine sürtmesi, birbiri üstüne ya da altına geçmesi sonucu meydana gelmektedir. Deprem olayı son derece normaldir ve gerçekleşmeye hep devam edecektir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu