Tiktok Takipçi Satın Al

Tır Kantarı Nedir? Ne İşe Yarar?

Araçların kendi ağırlıkları yanında birde taşıyabilecekleri belli bir ağırlık vardır.  Bu değerin aşılması halinde araç yolculuk sırasında bazı tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Kontrolün kaybedilmesi, kazalar nedeni ile can ve mal kayıpları bu tehlikeler arasında sayılabilir.

Tır kantarları işte tam bu noktada tehlikeleri azaltmak için kullanılır. Tır kantarları tırın tekeri altına konularak ölçüm yapar. Aracın ağırlığını kontrol eder. Bu şekilde ağırlık ihlallerinin önüne geçerek oluşacak tehlikelerde önlenmiş olur. Tır kantarları aracın bulunduğu yüzeye uyguladığı ağırlığı ölçerek sonuca ulaşır.


Tır kantarının iki farklı parçaya sahiptir. Birincisi alüminyumdan yapılmış hassas platformdur. Bu platform aracın altına yerleştirilerek ölçüm yapılır. Diğeri ise indikatördür. İndikatör ise aracın altına yerleştirilen platform sayesinde ölçülen verileri kaydeder. İndikatör aldığı verileri kg cinsinden göstermektedir.

Tır Kantarlarının Kullanım Alanları

Kalite kontrol, depolama, üretim, nakliye, ticari tartım uygulamalarında kullanılan tır kantarları firmalara büyük kolaylık sağlamaktadır. Tır kantarı kurulumuna da dikkat etmek oldukça önemlidir.

Tır kantarı kalibrasyonu alanında uzman kişiler ve adı duyulmuş üreticiler ile çalışmakta diğer bir önemli noktadır. Bantkantar tır kantarı kurulumu ve kalibrasyonunda deneyimli çalışanları ile sizin için çalışır. Tır kantarlarında ölçülebilecek ağırlık aks kantarlarına göre farklılık göstermektedir. 60 tonluk tır kantarı uzun araçların taşıyabileceği maksimum yükü ölebilir.

Bu yüzden birçok alanda tercih edilir. Bu kantarlar 60 tona kadar olan ağırlıkları ölçerek doğru sonuçları kısa sürede verme özelliğine sahiptir . Kantar seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle tercih edilen aks kantarının doğru sonuçlar vermesi gerekir. Bu sıradan bir durum gibi görünsede aslında yanlış bir ölçüm sonucunda oluşabilecek tehlikeler göz ardı edilemez. O nedenle kantar seçiminde öncelik doğru sonuçlar vermesidir. Piyasaya sürülen kantarların bu sebepten dolayı öncelikle çeşitli gerekli ölçümler yapılarak satışa sunulmalıdır.

Bant Kantarı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bant kantarı ağırlık ölçüm sistemlerinden biridir. Hareketli konveyör sistemlerin üzerindeki nesneleri tartar. Daha çok madencilik alanında kullanılır. Bant kantarı yük hücresi prensibiyle çalışır. Çıkarılan maden bandın üzerine yerleştirilir. Bandın üzerinde hareket halindeyken ağırlığı ölçülür. Bu sayede zaman kaybetmeden madenin ağırlığı ölçülür ve doğru, etkili bir sonuca ulaşılır. Bant kantarları kullanılmadan önce gerekli işlemlerin, kalibrasyonun yapıldığından emin olunmalıdır. Ölçüm dengelerinin iyi ayarlanması doğru ölçüm demektir ve sonucun doğru çıkmasında önemlidir. Eğer gerekli kalibrasyon yapılmazsa ölçüm yanlış çıkar ve üretim, tedarik aşamasında ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

Doğrulama İşlemi Neden Önemlidir?

Bant kantarı doğrulama işlemi çok önemlidir. Sıkça doğrulama gerektiren aletler sınıfında olan bant kantarları haftada 1-2 kez doğrulama ve düzeltme gerektirir.,

Bu doğrulama gerçek malzeme geçişi ile sağlanır. Her ne kadar özenle kalibrasyon yapılsa da sonuç olarak çıkan bilgiler yanlış olabilmektedir. Bunun da bazı sebepleri vardır. Bu sebepler sürtünme, hatalı yükleme, tambur çapı, zamanla mesafelerin değişmesi, hızı yanlış okuma gibi sebepler olabilir. Kalibrasyon sonrası düzeltme katsayısı bulunarak yanlış sonuçların çıkmasındaki neden de çözülebilir.

Ağırlık asarak, gerçek malzeme ile ve zincir kullanılarak düzeltme katsayısı bulma işlemleri yapılabilir. Ayrıca bant kantarları üzerindeki ruloların seçimi de ağırlık ölçümü sonuçları için oldukça önemlidir. Kullanılacak rulolar iç yapı ve tip olarak ayni olmalıdır. Genel olarak 3 tip taşıyıcı rulo vardır. Bunlar düz rulo, v tipi rulo ve üç ruloludur. Bant kantarı cihazlarının ayarlanması da oldukça zor ve zaman alıcıdır.

Bu sebepten masraflıdır. Bu yüzden sıkça ayarlanmaya gereksinim duyulmaması en büyük avantajıdır. Bant kantarlarında hızlar aynı olmalıdır. Yani bandın hızı ile malzemenin hızı eşit olmalıdır. Malzeme banda kaymayacak şekilde koyulmalıdır. Bandın monte edilmesi sırasında gerekli aralıklara, uzunluklara dikkat edilirse ağırlık ölçüm sonucu daha sağlıklı olacaktır. Bant Kantar sitesinden bu konuda hizmet almanız mümkündür.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu