Tiktok Takipçi Satın Al

Kuantum Deneyine Göre Gerçeklik Kişiden Kişiye Değişebiliyor

ArXiv sunucusunda ön baskısı yayınlanan araştırmada, Heriot-Watt Üniversitesi’nden araştırmacılar ilk kez iki kişinin farklı gerçeklikler yaşayabileceği klasik bir kuantum  deneyiyle yeniden yaratıldı.

MIT tarafından yeni yapılan bir fizik deneyine göre doğru koşullar altında iki kişinin gözlemlediği aynı olay iki farklı şekilde gerçekleşse bile ikisi de doğru oluyor. Yeni yapılan bu kuantum deneyi gerçekliği sorgulamamıza neden olabilir.


Deneyde iki kişiyi bir fotonu (ışığın en küçük parçacığı) gözlemliyor. Foton bu konumdan sadece birinde bulunabilse de, biri gerçekten konumunu gözleyene kadar, fotonun süperpozisyonda olduğu yani iki konumda olabileceği doğrudur.

Kuantum Deneyine Göre Gerçeklik Kişiden Kişiye Değişebiliyor

Bu düşünce deneyinde, ilk bilim insanı belli etmeden fotonu analiz ederek, konumunu belirliyor. Diğer bir bilim insanı ise bu ilk ölçümden habersiz bir şekilde fotonun konumunu onaylıyor böylece kuantum süperpozisyonunun tüm muhtemel olasılıkları kaybolmadan kalıyor. Sonuç olarak, her bilim insanı farklı bir gerçekliği tecrübe ediyor. İki bilim insanı birbirine katılmasa da, iki ölçüm de teknik açıdan doğru.

Bu düşünce deneyini gerçekliğe dökmek için lazerler, ışın ayırıcılar ve 6 foton serisi kullanıldı. İki bilim insanı ekipmanın farklı parçalarıyla ölçüm yaptı. Diğer araştırmacılar benzeri deneysel kurulumlar yapmayı planlasa da, MIT’ye göre ilk kez deneysel bir kurulum devreye alındı. Araştırma kuantum fiziği dünyasında objektif gerçeklik diye bir şey olamayacağını gösteren gerçek kanıtlar sunuyor.

Kaynak: Gercekbilim.com

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu