Koronavirüs Aşı Araştırmacılarından Umut Verici Haberler

Yeni koronavirüsün genetiğini inceleyen bilim insanları, virüsün her yıl yeni bir aşıya ihtiyaç duyan grip kadar mutasyona uğramadığı için bir aşının uzun süreli etkilere sahip olabileceğinden umutlu.

Araştırma, test popülasyonuna bağlı olarak değişir. ABD’deki araştırmacılar sadece birkaç mutasyon bulurken, İzlandalı genetikçiler virüsü daha bulaşıcı, ancak daha tehlikeli hale getirmeyen daha fazla mutasyon bildirdiler.

Ayrı bir şekilde, bir Singapur laboratuvarı, bilim adamlarının COVID-19 virüsünün mutasyonlarını izlemesine yardımcı olabilecek ve aşı adaylarının etkilerini öncekinden daha hızlı değerlendiren bir teknoloji geliştirdi.

Yeni koronavirüs pandemisi, bu yazı sırasında kaydedilen 438.000’den fazla onaylanmış vakadan yaklaşık 20.000 kişinin hayatını iddia etti ve yakında durmuyor.

COVID-19’u önleyebilen tek tedavi: “aşı”

COVID-19 için mucize bir tedavi yoktur, ancak bazı terapiler sınırlı çalışmalarda vaatlerde bulunmuşlardır ve şu anda geniş bir WHO metabolizmasının bir parçasıdır . Ve 20’den fazla eserde olmasına rağmen aşı da yok.

Bir aşı, COVID-19’u önleyebilen tek tedavidir ve en az ikisi zaten ABD’de biri de dahil olmak üzere klinik çalışmalardadır.

Koronavirüs Aşı Araştırmacılarından Umut Verici Haberler

Sağlık çalışanları, her şey yolunda giderse bu sonbaharda aşı alabilirler, ancak çoğu insan en kısa zamanda, yaklaşık beklemek için uzun bir zaman gibi görünen yaklaşık 18 ay öncesine kadar aşılanmayacaktır. Ancak, virüsü inceleyen araştırmacılardan daha iyi haberler var. Her yıl yeni bir aşı gerektiren gripten farklı olarak, SARS-CoV-2 aşısı uzun süreli bir etkinliğe sahip olabilir.

Grip aşısı sınırlı koruma sağlar çünkü orada bulunan çeşitli grip türleri bu kadar hızlı bir şekilde mutasyon geçirir. Bu yüzden her yıl bir taneye ihtiyacınız var. Eğer SARS-CoV-2 ile bu olsaydı, bir aşı sadece sınırlı bir süre için koruma teklif ederdi.

Ayrıca vücudun COVD-19 ile savaştıktan sonra elde ettiği doğal bağışıklığı veya ne kadar sürdüğünü de bilmiyoruz. Ancak mevcut veriler, bir aşının kalıcı etkilere sahip olacağını, yani gelecekteki salgınların şansının önemli ölçüde azaltılacağını göstermektedir.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu