Tiktok Takipçi Satın Al

FBI, Online Alışveriş İçin Güvenlik Tavsiyesi Paylaşıyor

FBI: Banka kartları yerine kredi kartlarını kullanın, ortak WiFi kullanmayın, cihazlarınızı güncel tutun ve daha fazlasını yapın.

ABD merkezli Federal Soruşturma Bürosu, kısaca FBI, Amerika Birleşik Devletleri’nin iç istihbarat ve güvenlik gücüdür, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin başlıca Federal kolluk kuvveti organizasyonudur. ABD Adalet Bakanlığı yetki alanı altında çalışır.


Yıllık Noel alışveriş çılgınlığı öncesinde, FBI’nın bölge ofislerinden biri, kullanıcıların online alışveriş yaparken güvende olmalarına yardımcı olmak için dün bir dizi güvenlik ipucu yayınladı.

Büronun haftalık teknoloji tavsiyesi sütununun bir parçası olan güvenlik ipuçları, cihazları güncel tutmaktan çevrimiçi aldatmacalardan kaçınmaya kadar her şeyi ele alıyor. FBI bürosu tavsiyesi yaklaşan tatil sezonuna yönelik olsa da, ipuçlarından bazıları yıl boyunca herhangi bir zamanda uygulanabilir ve uygulanmalıdır:

FBI, Online Alışveriş İçin Güvenlik Tavsiyesi Paylaşıyor

İlgili Makaleler

FBI’ın online alışveriş için verdiği öneriler;

 1. Bilgisayarınızın ve telefonunuzun tamamen güncel olduğundan emin oluncaya kadar çevrimiçi olma. Bu sizi virüslere ve zararlı yazılımlara karşı duyarlı hale getirecektir.
 2. Genel WiFi kullanmayın. Güvenli olmayan kablosuz ağlarda oturum açarsanız, herhangi bir grinch’in çalması için özel bilgilerinizi oraya koyabilirsiniz.
 3. Muhtemel dolandırıcılık belirtilerinin belirtileri için dikkat edin. Bir aile üyesinin arkadaşı için mükemmel olanı bulamadınız mı, ancak satıcı bir hediye kartı veya banka havalesi kullanarak ödeme yapmanızı gerektiriyor mu? Bu potansiyel bir sahtekarlık göstergesidir.
 4. Bir konsere ya da spor etkinliğine bilet almayı düşünüyorsanız, saygın bir satıcıyla bağlantıda olduğunuzdan emin olun. İnsanların ucuza mükemmel biletler sundukları web siteleri veya çevrimiçi pazarlar bulabilirsiniz, ancak birçok sahtecinin sizin paranızla Noel’de para kazanmaya hazır olduğunu bilirsiniz.
 5. Teslim edilmeyen dolandırıcılıklardan sakının. Baktığın her yerde sıcak bir oyuncak ya da blingy biblou sattın mı? Daha önce hiç duymadığınız bir web sitesinde bulduğunuzda ikramiyeye çarptığınızı ve bir bonus olarak, beklenenden daha ucuz olduğunu düşünüyorsunuz! Kulağa hoş geliyor, ancak uyarılmalıdır: çaresizlikten yararlanmaya çalışan bir dolandırıcıya tökezlediyseniz, postada görünmesi muhtemel tek şey bir faturadır.
 6. Mümkün olduğunda kredi kartı ile ödeme yapın. Banka kartınızla veya nakit parayla ödemekten daha fazla korumaya sahip olacaksınız.
 7. Dijital hediye kartlarını doğrudan doğrulanmış çevrimiçi satıcılardan satın alın. Size kartları piyasa değerinin altında bulabileceklerini söyleyen satıcılara dikkat edin. Ayrıca, arkadaki güvenlik PIN kodunun açılması ve yeniden kapatılması gibi görünüyorsa, bir mağazada herhangi bir kart satın almaktan çekinmeyin.
 8. Şifrelerinizi değiştirin. Evet, hatırlamaları zor olabilir ve hayır, hepsi aynı olmamalı. En önemli siteler için e-posta ve banka hesaplarınız gibi uzun ve benzersiz şifreler kullandığınızdan ve başkalarını daha güçlü seçeneklerle sık sık kullandığınızdan emin olun.
 9. Yapacağınız herhangi bir bağışın, bazı temel araştırmalar yaparak kar amacı gütmeyen bir şekilde meşrulaştırılacağından emin olun. Ayrıca, bağışınızın ne kadarının doğrudan hizmetlere gittiğine ve bunun ne kadarının yönetici ve ek masraflar ile karıştırıldığına dikkat edin.
 10. Stresin sizi kötü seçimler yapmaya yönlendirmesine izin verme. Sahtekarlar, sosyal mühendislik tekniklerini kullanarak, başka türlü peşinden gidemeyeceğiniz hızlı kararlar almanızı sağlamak için sizi seviyor. Söylediği gibi, anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, büyük olasılıkla öyle.
 11. Size istenen son hediyeyi satın alma şansı veren istenmeyen e-postalara, metinlere veya sosyal medya yayınlarına dikkat edin. Tatil alışverişi çılgınlığı ile ne kadar yapmak istemeniz önemli değil, bu bağlantıları veya ekleri tıklamayın.
 12. Yetkisiz işlemler için banka ve kredi kartı ekstrelerinizi kontrol ederek birkaç dakika harcayın. Şüpheli bir şey varsa, derhal bildirdiğinden emin ol.

Eğer kullanıcılar yukarıda verilen tavsiyelere uymazlarsa ve çeşitli dolandırıcılıklara düşerlerse, FBI mağdurları İnternet Suç Şikayet Merkezi portalı üzerinden herhangi bir sorun bildirmelerini ister.

FBI, geçmişte birçok Amerikalı’nın siber suçları rapor etmekte başarısız olduğunu, bunun da ajanlarının eğilimlerini anlamalarını ve kaynakları bugünün en büyük tehditlerine karşı önceliklendirmelerini zorlaştırdığını söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu