Tiktok Takipçi Satın Al

Endüstri 4.0 Nedir, Avantajları Nelerdir?

Endüstri 4.0, dördüncü endüstri devriminin bizlere kazandırdığı yeni gelişimlerden birisidir. Bu gelişim kapsamında amaç; insan ve makine arasındaki iletişimi kurabilmek olarak tanımlanmaktadır.

Buna, akıllı sistemler üzerinden üretimi hızlandıran ve daha verimli hale getiren esnek bir sistem de denilebilir. Endüstri 4.0 için önemli olan siber-fiziksel sistemlerde gerekli önemleri kurabilmek. Verileri süreç bazında işleyen bu sistem, hırsızlığa karşı gerekli bilgileri korumaktadır.


Teknolojinin gelişimini yakından takip eden birçok firma kullanım açısından Endüstri 4.0 odaklı olarak çalışmalarını geliştiriyor. Ortaya çıkan dezavantajları bir avantaja dönüştürerek daha verimli sistemler elde edilmesini sağlayan bu gelişme, 2000’li yılların en önemli kullanım alanıdır. Otomasyon sektörü altında hizmet veren fabrikalarda sıklıkla başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaya devam eden Endüstri 4.0, iş kısmında istenilen verimliliğin yakalanmasına yardımcı olur.

Kullanım Amacı Nedir?

Günümüzde gelişmeye devam eden teknoloji, adaptasyon bakımından daima yeni fikir ve gelişmelere açıktır. Artan talepler karşısında üretim hızını yükselten ve istenilen verimliliğin yakalanmasında rol oynayan Endüstri 4.0, zamanı daha iyi değerlendirmeye de yardımcı olur. Planlı bir üretim sisteminden geçirilen fabrikalar sıklıkla kazanımlarını arttırmaya devam eder.

Teknolojiden uzak kalanlar, günümüzde talepleri kolayca karşılayan Endüstri 4.0’ın karşısında herhangi bir şansı bulamaz. Kullanım bakımından birçok avantaja neden olan gelişmiş sistem; daha az maliyet, daha az yer kaplama, daha az ısı ve minimum enerji tüketimini sağlar. Tüm bu getirilerin yanı sıra listeye eklenebilecek avantajları, şu şekilde sıralayabiliriz: üretimde kazanılan yüksek hız, güvenli üretim şansı, personel bazlı hataları önleme, personel bazlı hataları minimum düzeye indirme ve çabuk tükenen insan gücüne karşı sürekli bir güç. Üretim sırasında hataların önüne geçen endüstrinin aynı zamanda takip ve analiz yapabilme özellikleri de mevcuttur. Bu doğrultuda anlık hata bildirimi vererek, gerçekleştirilen üretimi riske atmaz.

Endüstri 4.0 Nedir, Avantajları Nelerdir?

Kusurları Minimum Düzeyde Yaşatır

Teknolojinin çatısı altında insan ve makinenin iletişimini sağlayan endüstri, üretimde uzun soluklu bir çalışma ortaya koymaktadır. Markaların gelişimi açısından son derece önemli olan bu iletişim, sorunsuz çalışma koşulları sunarak oluşabilecek kusurları minimum düzeye indirir.

Küçük bir şirket çatısı altında faaliyet gösterenlerin piyasada kalıcı olabilmesi adına endüstri kullanımını öğrenmeleri gerekli. Gösterilen bu yönelim, üretimdeki hızla birlikte kazancı kâr payına dönüştürecek. Ancak, teknolojiden kaçan ve eski usullere sırtını vermeye çalışanlar, büyük veya küçük olmaksızın kaybedebilir. Getiri bakımından bütçe sorunu yaşayanlara düşük maliyetler üzerinden hizmet sağlayan endüstri, müşterilere de düşük fiyatlardan yüksek kalite ürün sunulmasına yardımcı olur. Bu gerçekliği kavrayan 40 yıllık şirketler bile dijital fabrikalara dönüşüm sürecini geciktirmez.

Maliyet Düşer; Üretim Hızlanır

Dijital fabrikaların karşısında eski usul çalışan fabrikalar neredeyse iş görmez hale geldi. Müşterinin taleplerini geciktiren, karşılayamayan ve hatalı ürünler sunanlar piyasadaki konumunu kaybeder. Bu konumu korumak isteyen geleneksel fabrikalar bile dönüşüm sürecine adapte olmakla çözüm yöntemine kavuşur. Bu nedenle insan ve makine iletişimini kullanan endüstriye yönelim son zamanlarda yükselişe geçmiştir. Bu yükseliş; maliyeti düşürmesiyle beraber üretimde belirli bir hızı kazandırır.

Dijitalleşen dünyaya ayak uyduran her fabrikaya “akıllı fabrika” denilmektedir. Yeni nesil girişimcilerin ve talep gönderen müşterilerin tercih yönleri de dijital dünyaya yönelimi gösteriyor. İnsan hatalarının geride bırakıldığı makine sisteminde yine insanın rolü unutulmamalıdır. Ancak, kazanç durumunu düşüren yavaşlık, hatalı üretim, istenilen stoku karşılayamayan yavaş iş gücü ortadan kaldırılır. Bu geçiş en eski fabrikalara bile profesyonel bir görüntü çizer. Geçişi kusursuz bir şekilde işleyenler müşteri ağını genişletmekle kalmaz, uluslararası piyasada da belirli konumlar edinebilir.

Siber-Fiziksel Sistemleri Koordine Eder

Bilişim teknolojilerini endüstri faaliyetleri ile birleştiren endüstri, Siber-Fiziksel sistemlerin kavramını yeniden şekillendirmiştir. Nesneler artık internetten yarar sağlayarak hizmetleri yeniden internete aktarır. Sağlanan bu bütünlük bizlere insanlardan daha bağımsız bir üretim şekli sunuyor. Adaptasyon bakımından koordineli çalışılan sistemde, optimize edilen her türden girişim, “akıllı fabrika” kategorisini tam üç yapı altında oluşturmaktadır.

Bu oluşum, nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti, siber-fiziksel sistemler olarak sıralanabilir. Nesnelerin İnterneti denildiği zaman; aklımıza gelen sistem nesne tabanlı hizmetlerin internete erişim sağlayarak, diğer cihazlarla iletişim kurması olarak anlaşılmalıdır. Hizmetlerin İnterneti ise; siber-fiziksel sistemlerin insan ve diğer yapılarla bağ kurarak devamlılık oluşturmasını kapsıyor. Siber-Fiziksel Sistemlerde tanım; insanın olmadığı bir üretim biçimini organize ederek, kararlaştırılan planlar dahilinde geliştirilen bir sistemdir.

Kullanım Alanları Gelişime Açıktır

Sistemi birbiriyle organize eden ve bu organizasyon üzerinden götüren kullanım şekli; birbiriyle iletişim haline geçen ve verimi yükseltmeye devam eden akıllı robot sistemine katkıda bulunur. Üretimde insandan robota devredilen sektörler; kalite, uygun fiyat, hız ve israfın önüne geçmekte birebirdir. Akıllı fabrika sistemlerinden yararlanan şirketlerin son veri tabloları kâr payını yükselterek, bu yükseliş eğilimini devam ettirmeye odaklanır.

Üretimde toplanan veriler bir araya getirilerek daha iyi analiz sonuçlarıyla karşılaşılmasını sağlar. Oluşturulan bu iş modelinde yararlanılan Siber-Fiziksel Sistemler, güvenlik açıklarını kontrol ederek daha güvenli bir üretim şeklini gerçekleştirmiş olur. Kalite ve esnekliği ön plana atanlar ise, daha az enerji harcayarak işletim ve yazılım sistemleriyle bütünleşebilir. Bilgi alışverişi için en doğru yol olan endüstri; seçeneklerde her türlü araçlara entegre edildiği için kullanım bakımından avantajlarını geliştirmeye açıktır.

Endüstri 4.0 Nedir, Avantajları Nelerdir?

Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Üretim dışında da hayatımızda yeri bulunmaya devam eden “veri analizi” gelişim açısından bir o kadar önem arz eder. Endüstri altında toparlanan veriler, doğru bir iletişim ağından geçerek ortaya güçlü analizler çıkarmaktadır. Gelişime kapalı olanların veri toplama esnasında yaptıkları en küçük hata, üretim, maliyet ve zaman kaybına neden olur. Düzeltilmesi gereken veri toplama aşaması, analizdeki hataların karşısında şirketleri yalnızca “veri mezarlığıyla” karşılaştırmaktadır.

Rakiplerine fark atmak isteyen büyükten küçüğe her şirketin yönelmesi gereken sistem, daha gerçekçi bir veri analizinin sonucunda ürününü güçlendirir. Fabrikaları dönüşümden geçiren ana değişimler; insan ve fabrika arasındaki iletişimi doğru yürütmeye yardımcı olacaktır. Verimin düşürülmediği her üretim süreci ana felsefeyi oluşturmada beklenen devamlılığı sağlayacaktır.

Dijitalleşen bu dünyada Endüstri 4.0’ın getirdiği teknolojik gelişmeler CNC’lerde veri takibi ve analizinin gelişmesini sağlıyor. Parkurda’da bu teknoloji dünyasının fason CNC imalatçıları ve imalat yaptırmak isteyenler toplanıyor. Bu hizmetten faydalanmak ve daha fazla bilgi almak isteyenler Parkurda’yı ziyaret edebilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu