Tiktok Takipçi Satın Al

En Tehlikeli 5 Bakteri

Bakteriler bizi her yerde kuşatır. Bunlar arasında yaşamamıza yardımcı olan (örneğin yiyecekleri sindiren) olanlar, aynı zamanda nüfusun bir kısmını Dünya’nın yüzünden silebilenler de var.

Her ne kadar modern tıp bazı patojenlerle başa çıkmayı öğrenmiş olsa da, bakterilerin en inatçı kısmı hala yenilmez. Aralarında ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilecek beş “bakteri” vardır. En kötü yanı, bu bakterileri neredeyse her yerde alabilmenizdir.


Bazı akademisyenlere göre, 2050 yılına kadar bakterilerin insanlıktan ölüm oranı kanserden ölüm oranını aşabilir. Bu korkunç tahminler nereden geldi? Çarpıcı bir örnek, 100 milyondan fazla insanı öldüren bir bakteri olan Yersinia pestis’in veba salgınıdır. Veba salgını ile başa çıkmayı başardık, ancak bu hikayenin tekrarlanmayacağının garantisi yok.

Şimdiye kadar, mikrobiyologlar zaten yaygın olarak bulunan en tehlikeli bakterileri tanımladılar. Ve insanlık sadece yüksek tıp seviyesi ve insanların kendilerinin bilinci nedeniyle (örneğin, tehlikeli bakteriler içerebilen kirli su içmeyenler) yenilmedi.

En Tehlikeli Bakteriler Neler?

En Tehlikeli 5 Bakteri

1. Nefes almanızı engelleyen bakteriler: Clostridium botulinum

En kötü ve en vahşi bakterilerden biri. İnsan sinir sisteminde ciddi hasar ile karakterize ciddi bir hastalık olan botulizme neden olur. Daha sonra, bakteri solunum kaslarının felce yol açar, yani bir kişi bağımsız olarak nefes alamaz. Sonuç olarak, vücuttaki oksijen eksikliğinden ölebilir.

Clostridium botulinum genellikle toprakta yaşar, genellikle atların ve diğer hayvanların bağırsaklarında, daha az sıklıkla insanların bağırsaklarında bulunur. Kural olarak, ev yapımı konserve yiyeceklerden; mantar, fasulye ve pancar gibi alanlara gelir.

Bakteriler ayrıca sosis, yarı mamul et ürünleri, tütsülenmiş ve tuzlanmış balık içerebilir. Kurbanı olamamak için, doktorlar şişmiş ambalaj veya sızıntı varsa konserve yiyecek tüketmemelerini ve ayrıca yiyecekleri ısıl işlemlerini öneriyorlar. Et ürünleri söz konusu olduğunda güvenilir mağaza ve üreticileri seçin.

2. Escherichia coli (E.coli)

Bu bakteri Escherichia coli’nin güzel ismine sahiptir , ancak adıyla aldanmayın. E. coli, hem insanların hem de hayvanların içinde yaşayabilen zararsız suşlara ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olan patojenik suşlara sahip olması nedeniyle tehlikelidir.

Tehlikeli E. coli türleri genellikle vücuda kirli su, kavrulmuş et (çiğ tüketim için tasarlanmadığı sürece), yıkanmamış meyve veya sebzelerle girer. Bu nedenle, tükettiğiniz yiyeceklerden sorumlu olmalısınız. Escherichia coli vücuda girerse, acilen bir doktora danışmalısınız.

En Tehlikeli 5 Bakteri

3. Şarbon: Bacillus antracis

Evet, bu tehlikeli hastalığa bir bakteri neden olur. Bacillus antracis ortaya çıkmasına katkıda bulunur.  Bu ölümcül bakteri yıllarca yüzeylerde kalabilir, insan vücuduna gastrointestinal sistemden veya havadaki damlacıklar yoluyla girebilir. Hayvanlardan insanlara bulaşabilir, bu nedenle çiftlikte şarbon salgını tespit edilirse , tüm hayvancılık genellikle yok edilir.

Şu anda şarbon ile enfekte olmak imkansız, genellikle enfeksiyon, bu hastalığın salgınları sırasında ölen hayvanlarla temas yoluyla gerçekleşir. Veya ülkenin ordusu Bacillus antracis bakterisini biyolojik bir silah olarak kullanmaya karar verirse

4. Koleranın etken maddesi: Vibrio cholerae

kolera kronik ishal, dehidrasyon, kusma ve krampların gözlendiği çok ciddi bir hastalıktır. Sonuç olarak, vücuttaki su kaybı ve tedavi eksikliği nedeniyle, bir kişi ölebilir.

Temel olarak, bakteri kirli suda yaşar, ancak Rus enlemlerinde onunla karşılaşmanız pek olası değildir. Enfeksiyonun ana yeri, 2010 yılında gezegenin en ölümcül salgınlarından birinin meydana geldiği Haiti adası olarak kabul edilir. Daha sonra enfeksiyon, 3.000’i öldüğü 200.000’den fazla kişiyi etkiledi.

Zamanında tedavi ile koleradan ölüm oranı oldukça düşüktür, ancak antibiyotik kullanmadan enfekte olanların çoğu ölüm riski altındadır.

5. Tetanoza neden olan bakteriler: Clostridium tetani

Tetanoz olan tetanoz basil , nüfuz hasarlı deri yoluyla (yaralar, yanıklar, vs.). Toprakta yaşar, bu nedenle örneğin bir bahçe veya sebze bahçesinde keserken özellikle dikkatli olmalısınız. Bazı tetanoz bakterileri aylarca hatta yıllarca yaşayabilir!

Tetanoz enfekte olduğunda, ilk belirtiler üç gün ila birkaç hafta hatta aylar arasında ortaya çıkabilir. Hastalık ilk önce enfeksiyon bölgesindeki kasların kasılmaları (seğirmesi) ile kendini gösterir. Sonra bir spazm vücuda yayılabilir. Kramplar çok sancılıdır, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürer. Nefes almada zorluk, kalp atış hızı ve tansiyona neden olabilirler.

Şimdi tetanoz basili oldukça yaygın bir bakteridir (Rusya’da da yaşıyor), ancak büyük ölçekli aşılama nedeniyle bir tetanoz salgını oluşmuyor. Dahası, hasta olanlar bile bu hastalığa karşı bağışıklık geliştirmezler, aşılamadan tekrar tetanoz alabilirler. Bu nedenle, aşılama birkaç yıl sonra tekrarlanır.

En Tehlikeli 5 Bakteri

En Tehlikeli 5 Bakteri

En Tehlikeli 5 Bakteri En Tehlikeli 5 Bakteri

En Tehlikeli 5 Bakteri

En Tehlikeli 5 Bakteri

En Tehlikeli 5 Bakteri En Tehlikeli 5 Bakteri

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu