Tiktok Takipçi Satın Al

Bilmece ve Cevaplarının Çocuk Gelişimine Etkisi

Bilmece ve cevapları her ne kadar çocukları eğlendiren ve zamanlarını keyifli geçirmelerini sağlayan bir aktivite olsa da bazı aileler çocuklarının eğitimlerine olan katkısı konusunda da düşüncelere kapılabilmektedir.


Bu durum daha çok bilmecelerin çocuklar üzerindeki etkisi nedir, faydası var mıdır, gibi soruların sorulmasından kaynaklanır. Birçok aile çocuklarının eğlenmelerini dikkate almış olsa da bazı aileler çocuklarının eğlenerek öğrenmeleri konusunda da dikkatli olmaktadır.

Her iki unsuru da değerlendirmek gerekirse, çocukların bilmece ve cevapları ile eğlenmelerinde bir sakınca olmadığı gibi eğlendikleri bu aktivite içerisinde öğrenme kazanımları da harekete geçmektedir. Bu nedenle çocukların bilmecelerle ilgilenmesinde hiçbir sakıncanın olmadığını da söyleyebiliriz. Diğer yandan bilmecelerin çocuklar üzerinde pek çok faydası da bulunmaktadır.

Bilmecelerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Bilmece ve cevaplarının çocuklara sağladığı faydalar, daha çok bilmecelerin özellikleri ile ilişkilendirilmektedir. Hem bilmecelerin özelliklerinden bahsetmek hem de bu özelliklerin kazandırdığı faydaları sırasıyla açıklamak gerekirse:

  • Bilmeceler, anlatmaya dayalı sorulardan oluşur, bu nedenle de birbirlerine bilmeceler soran çocukların anlatım kabiliyeti gelişir. Diğer yandan karşı tarafta bilmece sorulan çocuklar da, bu anlatımlardan hareketle buldukları cevaplar sayesinde anlama ve anlamlandırma becerileri kazanmış olurlar.
  • Bilmecelerin anlatımları kadar betimlemeleri ve ifade etmeleri de dilsel bir yapıdadır. Bilmece soran ve cevaplandıran çocuklar, bilmecelerin dilsel yapısı sayesinde dilsel gelişimlerini hızlandırırlar. Sadece dilsel gelişim değil aynı zamanda zihin ve zekâ gücü ile oluşturulan bilmece ve cevapları çocukların zihinsel gelişimine de katkı sağlar.
  • Bilmecelerin daha çok eski dönemlerde baskın olan şiirsel tarzı eskisi kadar olmasa da günümüzde de devam eder. Şiirsel tarzı, bilmecelerin ahenkli ve kafiyeli yapısından kaynaklanır. Özellikle kıtalı ve şiirsel yapıya daha yakın olan bilmece ve cevapları çocukların şiir yeteneğini de açığa çıkarır, böylece yeteneklerinden birinin keşfedilmesi sağlanır. Bu özelliğin diğer bir faydası da çocukların edebiyata yakalaştırılmasını kolaylaştırır.
  • Bilmecelerin eğlenceli oluşunu bilmeyen yoktur fakat bu eğlenceli yapısının yanında bilmece ve cevaplarını bulmak için çabalayan çocuklara yarışma duygusunu kazandırdığının da farkında olunmalıdır.
  • Bilmeceler ve zeka oyunları ile desteklenen bir gelişim süreci sağlanırsa çocukların zihinsel becerilerini güçlendirmek mümkündür. Bilmece ve bulmaca tarzı oyunlar sunan MentalUP uygulamasını da bu aşamada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik herhangi bir zararlı içerik yok, çocukların karşısına çıkan saçma sapan reklamlar da yok.

Çocuk Gelişimi Uygulaması MentalUP’ı inceleyin

Okul Öncesindeki Çocuklar İçin Bilmecenin Faydaları

Bilmece ve cevapları çocuklar için çok faydalı olduğu kadar çocuklar arasından okul öncesi çocuklar için de ayrıca bir öneme sahiptir. Çünkü çocuk gelişiminin en hızlı olduğu okul öncesi döneminde çocukların faydalanması için ayrı bir önemi vardır.

  • Bilmece ve cevaplarının çocukların dilsel ve zihinsel gelişimine katkı sağladığını ifade etmiştik. Bunun yanında okul öncesi çocuklara verilen eğitimlerde bilmecelerden yararlanılması sosyal ve duyuşsal gelişimlerine de katkı sağlar.
  • Bilmecelerin çözüm aşamasında genellikle verilen ipuçları takip edilerek cevap bulunur. Bu durumda daha önce parça bütün ilişkisi kurmamış okul öncesi çocuklarının parça bütün ilişkisini kurmasını temellendirir. İpuçlarını birleştirmeye çalışan okul öncesi çocukları, kimi zaman akran grubundan da yardım alarak, grup çalışmasına adım atmış olurlar.
  • Bilmecelerin cevaplarına giden yolda kullanılan ipuçları aynı zamanda okul öncesi çocuklara neden sonuç ilişkisi kurabilme yeteneği de kazandırır.
  • Okul öncesi eğitim kurumlarında öğrencilere hikâye anlatma saati vardır. Burada hikâyeye giriş yapmadan önce söylenen tekerlemelerle birlikte bilmece ve cevapları da bulundurularak beyin fırtınası yapmaları sağlanır. Aynı zamanda hikâyeye giriş için dikkat toparlama da sağlanmış olur.
  • Sorulan bilmece ve cevaplarını bulmak için gösterilen çaba okul öncesi çocukların problem çözme yeteneğini de geliştirir. Bilmeceler için anlatılan nesnelerin özellikleri; canlı, cansız yenilir, içilir gibi özellikler okul öncesi çocuklarına öğretilir.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu