Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim İnsanları Su Altında Üretilebilecek En Yüksek Sesi Ürettiler

Stanford Üniversitesi ve SLAC Uluslar arası Hızlandırıcı Laboratuvarı ‘ndan bilim insanı Gabriel Blaj su altında olabilecek en yüksek sesi üretti.

SLAC’ta bulunan Linac Koherent Işık Kaynağı X ışını lazeri kullanarak küçük su jetleri patlatılarak 270 desibel ses basıncına ulaştı. Peki ne kadar yüksek bir ses diye sorarsanız? Ses şiddeti havada maksimum 194 desibele , su altında ise maksimum 270 desibel civarlarına ancak ulaşabilir.


Normal insan konuşması 55 desibel, alarmlı saat 80 desibel, elektrikli testere 100 desibel ve 100 metre uzaktan geçen bir jet 130 desibel ses yaratır. Rock konserinde ise bu ses 150 desibele kadar çıkabilir.

Aynı mutlak sıfırın teorik bir limiti olduğu gibi ses şiddetinin de fizik kurallarına bağlı olarak belli bir limiti vardır. Örneğin hiç ses olmadığında dalga sıfırdır. Fakat ses yükseldikçe kırılmaya başlar ve daha yüksek bir sese ulaşamazsınız.

Araştırmacılar ise mikro su jetlerini lazerle vurarak onları buharlaştırdı ve şok dalgası oluşturdu. Bu şok dalgası jet doğru ilerledi ve kendi şok dalgası kopyalarını oluşturarak , yüksek ve alçak basınç bölgelerinde değişen bir şok dalgası treni oluşturdu. Yani bu çok yüksek bir sualtı sesi oldu.

Eğer ses yoğunluğu belli bir sınırı geçerse, su bozularak küçük buhar dolu balonlara dönüyor ve aniden çökerek kavitasyon oluşturuyor. Bunun anlamı ise X ışınının oluşturduğu ses dalgasının basıncı kopma sınırının hemen altında olduğundan, su altı en yüksek ses ulaşıldı.

Araştırmacılara göre bu keşfin akademik olarak çok daha fazla anlamı var. Eğer bu şok dalgası trenlerinin nasıl çalıştığını anlayabilirsek, su jetlerinin içindeki minyatür örnekleri koruyarak atomik ölçek analizine devam edebiliriz. Bu ilaç ve malzeme geliştirmede büyük fayda sağlayabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu