Tiktok Takipçi Satın Al

Bilim İnsanları, Yapay Zeka Sayesinde Artık Uzaktan İlaç Üretebilecekler

IBM, tamamen bulutta yeni bir ilaç üretme laboratuvarı kurdu.

Yapay zeka, robotik ve bulut, bilim insanlarının kimya deneylerini uzaktan çalıştırmasına izin veriyor. IBM, bulutta RoboRXN adında yeni bir kimya laboratuvarı kurdu. Bilim insanlarının evden çalışırken yeni moleküller tasarlamasına ve sentezlemesine yardımcı olmak için yapay zeka modellerini, bir bulut bilişim platformunu ve robotları bir araya getiriyor.

Nasıl Çalışır?


Çevrimiçi laboratuvar platformu, bilim insanlarının bir web tarayıcısı aracılığıyla oturum açmasına olanak tanır. Boş bir tuval üzerine, yapmak istedikleri moleküler bileşiklerin iskelet yapısını çiziyorlar ve platform, gerekli bileşenleri ve karıştırılmaları gereken sırayı tahmin etmek için makine öğrenimini kullanıyor.

Ardından, talimatları yürütmek için uzak bir laboratuvardaki bir robota gönderir. Deney tamamlandıktan sonra platform, sonuçlarıyla birlikte bilim insanlarına bir rapor gönderir.

Bilim İnsanları, Yapay Zeka Sayesinde Artık Uzaktan İlaç Üretebilecekler

(Çevrimiçi platform, bilim insanlarının yapmak istedikleri moleküler bileşiklerin iskelet yapısını çizmelerine izin veriyor.)

Neden Önemli?

Yeni ilaçların ve malzemelerin keşfedilmesi ve piyasaya sürülmesi için geleneksel olarak ortalama 10 yıl ve 10 milyon dolar gerekir. Bu sürenin çoğu, yeni bileşikleri sentezlemek ve deneme yanılma yoluyla öğrenmek için deneylerin zahmetli tekrarı ile geçiyor. 

IBM, RoboRXN gibi bir platformun, bileşikler için tarifleri tahmin ederek ve deneyleri otomatikleştirerek bu süreci önemli ölçüde hızlandıracağını umuyor. Teoride, ilaç geliştirme maliyetlerini düşürecek ve bilim insanlarının, sosyal mesafe gereksinimlerinin laboratuar çalışmalarında yavaşlamaya neden olduğu mevcut salgın gibi sağlık krizlerine daha hızlı tepki vermesine izin verecektir.

Kimyasal sentezi hızlandırmak için yapay zeka ve robotik kullanmayı umut eden tek kişi IBM değil. Bir dizi akademik laboratuvar ve girişim de aynı hedef için çalışıyor. Ancak kullanıcıların molekülleri uzaktan göndermelerine ve sentezlenmiş molekül üzerinde analiz almalarına izin verme kavramı, IBM’in platformuna değerli bir katkı, diyor Kebotix’in CEO’su Jill Becker : “RoboRXN ile IBM, keşfi hızlandırmak için önemli bir adım atıyor. “

Bilim İnsanları, Yapay Zeka Sayesinde Artık Uzaktan İlaç Üretebilecekler Bilim İnsanları, Yapay Zeka Sayesinde Artık Uzaktan İlaç Üretebilecekler

Bilim İnsanları, Yapay Zeka Sayesinde Artık Uzaktan İlaç Üretebilecekler Bilim İnsanları, Yapay Zeka Sayesinde Artık Uzaktan İlaç Üretebilecekler

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu