Tiktok Takipçi Satın Al

Güvenilir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Hayatın her alanında gizlilik ve güvenlik için çeşitli platformlarda şifre kullanmanız gerekebilir. Gündelik hayatta kasalar, sosyal medya hesapları, dijital bankacılık ve daha nice alanda şifre ve parolalar kullanılır.

Bu kapsamda şifrelerinizi tahmin edilmesi güç içeriklerden oluşması oldukça önemlidir. Özellikle güvenilir şifre oluşturma yöntemleri içerisinde temel noktalar mevcuttur. Bunlardan ilki büyük küçük harf karışımıdır. Şifre tahminlerinde farklı kombinasyonlar denendiği için, şartları zorlaştırmak faydalı olacaktır.

Tahmin Edilmesi En Zor Şifreler


Tahmin edilmesi zor şifreler, çevrimiçi hesaplarınızı siber tehditlere karşı koruyacaktır fakat u şifreleri bir parola yöneticisinde kaydetmiyorsanız unutmanız da muhtemel. ExpressVPN’in anketi,  internet kullanıcılarının en sık bankacılık şifrelerini unuttuğunu ortaya koyuyor.

Tahmin edilmesi zor şifreler oluşturmak için öncelikle farklı karakterler kullanmak gerekir. Bunun yanında noktalama işaretleri en önemli etkendir. Birçok kombinasyonu farklı şekillerle desteklemek her daim güçlü şifre fırsatı sunar. İyi bir parola oluşturmak için şu yöntemler denenebilir;

 • Sıradan kelimelerden kaçının(İsim, soy isim, doğum tarihi, yer adı)
 • Sadece sayılardan oluşan bir şifre yapmayın.
 • Hem büyük hem de küçük harflerle oluşan bir kelime belirleyin.
 • Kelimenin sonuna karışık sayılardan üç sayı ekleyin. Bu sayıların ardışık olmamasına dikkat edin.
 • En son bölüme parantez işareti, soru işareti gibi nokta dışında çeşitli karakterler ekleyin.

Güçlü bir şifre, korunmaya muhtaç olan tüm alanlar için önemli bir tedbirdir. İyi bir kombinasyon ile sağlıklı bir parola elde edebilirsiniz. Doğru parola oluşturma yöntemleri ile birlikte rahatlıkla kaliteli bir şifreye sahip olacaksınız.

İlgili Makaleler

En İyi Şifre Kombinasyonu Nedir?

İyi bir şifre önemli bir koruyucu önlemdir. Günümüzde teknolojik gelişimler ile birlikte hesaplar üzerinde şifre belirleme ve kırma süreci çok daha kolay hâle gelmiştir. Bu nedenle kombinasyon oranlarını arttırmak gerekir. En iyi şifre kombinasyonu ile birlikte tahmin edilmesi güç içerikler ortaya çıkarılacaktır. Böylece süreç içerisinde herhangi bir olumsuz durum ortaya çıkmaz. İyi bir kombinasyon örneği şu şekilde verilebilir;

 • Susamuru728!?
 • Devren915+!

Şifre uzunlukları genel olarak 8 ile 10 karakter arasında olmalıdır. 10 karakter üzerindeki şifrelerde de güvenlik oranı sürekli artar. Bunun en büyük sebebi kombinasyon sayısının yükselmesidir. Böylece herhangi bir şekilde şifrenizin tespit edilme süreci de uzar.

Güvenilir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Doğru Şifre Tercihi Yapılmazsa Ne Olur?

Herhangi bir alanda eksik ya da güvenilmeyen şifreler kullanmak, büyük maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Özellikle şifrenin tespit edilmesi sonrasında birçok kullanıcı hesabım çalındı nasıl geri alırım sorusunu sıklıkla sormaktadır. Şifresi çalınması muhtemel ve özellikle önlem alınması gereken alanlar şunlardır;

 • Dijital bankacılık uygulamaları
 • Alışveriş site hesapları
 • Sosyal medya hesapları
 • E devlet şifresi

Bu süreçte şifrelerin kırılmaması adına güvenilir bir şifre oluşturmak şarttır. Banka hesapları için çalınan şifreler maddi kayıplara neden olur. Bunun yanında sosyal medya hesaplarının çalınması durumunda çeşitli olumsuzluklar yaşanabilir. Suç teşkil eden paylaşımların yapılması ve diğer yönden çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri, hesaplarınızdan yapılabilir. Bu durum önemli bir sorun olarak karşınıza çıkar. Bu nedenle güvenilir şifre hakkında detaylı bilgiye sahip olarak bu şekilde tedbirleri almak önemlidir.

Güçlü Şifre Nedir?

Güçlü bir parola, bir kişinin veya programın tahmin etmesi zor olacak şekilde tasarlanmış paroladır. Parolanın amacı, yalnızca yetkili kullanıcıların kaynaklara erişebilmesini sağlamak olduğundan, kolay tahmin edilebilen bir parola siber güvenlik riski oluşturur. İnsanlar oturum açma kimlik bilgileri oluşturduklarında, genellikle akılda kalıcı bir parola oluşturarak amacı bozarlar. İsimlerini, telefon numaralarını, doğum günlerini ve hatta yıllardır en sık kullanılan şifre olan “şifre” kelimesinin kendisini seçerler. Artık birçok parola ilkesi bir sayının eklenmesini gerektirdiğinden, en yaygın parola “parola1″dir.

Tahmin edilmesi kolay yaygın sözcükler yerine, güvenli bir parolanın temel bileşenleri; yeterli uzunlukta ve özel karakterlerin, sayıların, büyük ve küçük harflerin bir karışımını içerir. İnsanlar, hatırlamaları kolay olacak parolaları kullanmayı severler, bu nedenle hem güvenli hem de hatırlaması kolay yeni bir parola oluşturmanın kolay bir yolu, ortak bir parola kullanmak ve bu tümceyi bir parolaya dönüştürmektir.

Güvenilir Şifre Nasıl Oluşturulur?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA),   kimliğinizi doğrulamak için iki yöntem (kimlik doğrulama faktörleri olarak da adlandırılır) gerektirerek erişim güvenliğini güçlendiren özel bir çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) türüdür. Bu faktörler, kullanıcı adı ve parola gibi bildiğiniz bir şeyi ve kimlik doğrulama isteklerini onaylamak için akıllı telefon uygulaması gibi sahip olduğunuz bir şeyi içerebilir. 2FA kimlik avı, sosyal mühendislik ve parola kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma sağlar ve oturum açma bilgilerinizi zayıf veya çalınmış kimlik bilgilerini kullanan saldırganlardan korur.

Uygulamalarınızı ve ortamlarınızı iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile koruyarak güvenliği ikiye katlayın. Bu, kullanıcılarınızın söyledikleri kişiler olduklarını doğrulamanın en basit ve en etkili yoludur.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir?’ İki faktörlü kimlik doğrulama nedir ‘ veya ‘ 2FA nedir ‘ sorusuna değinmeden önce, çevrimiçi hesap güvenliğinizi iyileştirmek için elinizden gelen her şeyi yapmanın neden önemli olduğunu düşünelim. Hayatımızın büyük bir kısmını mobil cihazlarda ve dizüstü bilgisayarlarda geçirirken, dijital hesaplarımızın suçlular için bir mıknatıs haline gelmesine şaşmamak gerek. Hükümetlere, şirketlere ve bireylere yönelik kötü niyetli saldırılar giderek daha yaygın hale geliyor.

Kullandığınız bir siteye girmek için yalnızca bir parola gerekiyorsa ve 2FA sunmuyorsa, sonunda saldırıya uğrama olasılığı yüksektir. Bu, tüm 2FA’nın aynı olduğu anlamına gelmez. Günümüzde birkaç tür iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılmaktadır; bazıları diğerlerinden daha güçlü veya daha karmaşık olabilir, ancak tümü yalnızca parolalardan daha iyi koruma sağlar. 2FA’nın en yaygın biçimlerine bakalım.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu