Tiktok Takipçi Satın Al

Casuslar, Gelecekteki Kuantum Bilgisayarla Şifre Çözme İçin Verileri Depolayabilir

Birleşik Krallık hükümetiyle çalışan bir güvenlik araştırmacısı, istihbarat servislerinin şifreli mesajları ele geçirebileceği ve sonunda onları kırmak için pratik bir kuantum bilgisayar geliştirebilecekleri umuduyla saklayabileceği konusunda uyardı. Kuantum bilgisayarlar şifreli ağları kıramazlar. Henüz, ancak çok uzak olmayan bir gelecekte böyle bir olasılık var.


Düzinelerce araştırma grubu şu anda pratik bir kuantum bilgisayar oluşturmaya çalışsa da, hiçbiri henüz kamuoyunda başarıya ulaşamadı. Böyle bir makine, bir sayının çarpımsal yapı taşları olarak hizmet eden asal çarpanları çabucak bulabilir. Örneğin, 3 ve 7, 21’in asal çarpanlarıdır.

Siber güvenlik araştırmacıları ve analistleri, daha standart elektroniklerden ziyade kuantum fiziğine dayanan yeni bir bilgisayar türünün modern kriptografik sistemlerin çoğunu kırabileceğinden haklı olarak endişe duyuyorlar. Sonuç olarak, iletişim sanki hiç şifrelenmemiş gibi güvensiz hale gelir.

Tehdit hala varsayımsal. Bugün var olan kuantum bilgisayarları, yaygın olarak kullanılan şifreleme yöntemlerini kırma yeteneğine sahip değildir. Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademilerinin 2018 tarihli bir raporuna göre, internette yaygın olarak kullanılan güvenilir kodları kırabilmeleri için önemli teknik ilerlemeler gerekiyor.

İlgili Makaleler

Ancak, endişe nedeni var. Modern İnternet iletişiminin ve e-ticaretin kalbinde yer alan kriptografi, bir gün bir kuantum saldırısına yenik düşebilir.

Geleceğin kuantum bilgisayarları, kodu kırmak için 100.000 kat daha fazla işlem gücüne ve günümüzün en iyi kuantum bilgisayarlarından 100 kat daha yüksek bir hata oranına ihtiyaç duyacaktır.

Kuantum Bilgisayar Veri Sorunu

Şimdiye kadar, açık anahtar şifrelemesi, çok uzun anahtar çiftleriyle çatlamaya karşı direndi: örneğin, 2,048 bit, bu da 617 ondalık basamak uzunluğunda bir sayıya eşittir. Ancak oldukça gelişmiş kuantum bilgisayarlar, Shor’un algoritması adı verilen bir teknik kullanarak sadece birkaç saat içinde 4.096 bitlik anahtar çiftlerini bile kırabilir.

Ancak bu, geleceğin ideal kuantum bilgisayarları için geçerlidir. Şimdiye kadar bir kuantum bilgisayarda kaydedilen en büyük sayı 15’tir, yalnızca 4 bit uzunluğundadır.

Bununla birlikte, zarar verme potansiyeli çok büyüktür. Bu şifreleme yöntemleri bozulursa, insanlar internet üzerinden gönderdikleri veya aldıkları verilere şifreli olsa bile güvenemeyeceklerdir. Saldırganlar, çevrimiçi olarak herhangi bir dijital kimliğin geçerliliğini sorgulayarak sahte sertifikalar oluşturabilecekler.

Araştırmacılar, CA’lara, dijital imzalara ve şifreli mesajlara olan güveni korurken ve onarırken, kuantum bilgisayarlar tarafından kod kırma girişimlerine direnebilecek ortak anahtar algoritmaları geliştirmek için çalışıyorlar.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu