Yurt Dışı Alışverişlerine KDV Geliyor!

Türkiye içerisinde oldukça fazla yurt dışı alışveriş sitelerinden alışveriş yapan kitle mevcut. Biz dahi bazı ürünleri yurt dışı kaynaklı almaktayız. Bu durumu kullananlar için biraz şaşırtıcı gelişme yaşandı artık yurt dışı alışverişlerine KDV eklenecek. İşte tüm detaylar.

[ilgiliicerik icerik_id=”4653″]

Ülkemizden alışveriş yapan insanları biraz üzecek bir gelişme yaşandı. Yurt dışı alışverişleri için yeni bir düzenleme ile çok daha sıkıntılı bir hale büründü.  Artık yurt dışından yaptığınız alışverişler yüzde 18 oranında KDV’ye tabii olacak. Amazon’un yaptığı yeni bir bildiride, 1 Haziran tarihinden itibaren Türkiye’deki müşteriler için %18 KDV uygulanmaya başlanacağı belirtildi. Akla Amazon’un yakın bir zaman da zaten Türkiye’ye gireceği belli ancak girene kadar yurt dışı kaynaklı olmak üzere KDV eklenecek. Zaten Türkiye pazarına girdiği andan itibaren KDV eklemek zorunda olacak.

Yurt Dışı Alışverişlerine KDV Geliyor!

[ilgiliicerik icerik_id=”12907″]

Kullanıcılara mail gönderen Amazon, Amazon Web Services üzerinden yapılan alışverişlere bu uygulamanın geleceğinden bahsediyor. Normalde yurt dışından alışveriş yaptığını zaman bunun bir alt sınırı vardı. O alt sınır 22 euroya kadar düşürüldü. Bu rakamın üstüne çıkmazsanız gümrük vergisi vermiyordunuz. Ancak eğer KDV uygulaması tüm ürünler için gelirse, artık aldığınız her şey için gümrük vergisinin yanında KDV de ödemek zorunda kalacaksınız.

[ilgiliicerik icerik_id=”15129″]

Durum böyle olursa yurt dışının ucuzluğu bitti diyebiliriz. Türkiye’deki fiyatlarla aralarında çokta fark olmayacağı kesin. Şu an tam olarak uygulamanın hangi ürünleri kapsadığı bilinmiyor. Şuanda Amazon ülkemiz için bu kararı aldı, diğer Gearbest, AliExpress gibi vb. siteler henüz bir bildiri yayınlamadılar ancak henüz belli değil. Bakalım durum nasıl olacak?

[ilgiliicerik icerik_id=”1565″]

Göz atın:   Zyxel'in Yeni Güvenlik Çözümü Şubeli Ofisler İçin
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu