TeknoDiot
     
     
     

Yurt Dışı Alışverişlerine KDV Geliyor!

Yurt Dışı Alışverişlerine KDV Geliyor!

Türkiye içerisinde oldukça fazla yurt dışı alışveriş sitelerinden alışveriş yapan kitle mevcut. Biz dahi bazı ürünleri yurt dışı kaynaklı almaktayız. Bu durumu kullananlar için biraz şaşırtıcı gelişme yaşandı artık yurt dışı alışverişlerine KDV eklenecek. İşte tüm detaylar.

[ilgiliicerik icerik_id=”4653″]

Ülkemizden alışveriş yapan insanları biraz üzecek bir gelişme yaşandı. Yurt dışı alışverişleri için yeni bir düzenleme ile çok daha sıkıntılı bir hale büründü.  Artık yurt dışından yaptığınız alışverişler yüzde 18 oranında KDV’ye tabii olacak. Amazon’un yaptığı yeni bir bildiride, 1 Haziran tarihinden itibaren Türkiye’deki müşteriler için %18 KDV uygulanmaya başlanacağı belirtildi. Akla Amazon’un yakın bir zaman da zaten Türkiye’ye gireceği belli ancak girene kadar yurt dışı kaynaklı olmak üzere KDV eklenecek. Zaten Türkiye pazarına girdiği andan itibaren KDV eklemek zorunda olacak.

Yurt Dışı Alışverişlerine KDV Geliyor!

[ilgiliicerik icerik_id=”12907″]

Kullanıcılara mail gönderen Amazon, Amazon Web Services üzerinden yapılan alışverişlere bu uygulamanın geleceğinden bahsediyor. Normalde yurt dışından alışveriş yaptığını zaman bunun bir alt sınırı vardı. O alt sınır 22 euroya kadar düşürüldü. Bu rakamın üstüne çıkmazsanız gümrük vergisi vermiyordunuz. Ancak eğer KDV uygulaması tüm ürünler için gelirse, artık aldığınız her şey için gümrük vergisinin yanında KDV de ödemek zorunda kalacaksınız.

[ilgiliicerik icerik_id=”15129″]

Durum böyle olursa yurt dışının ucuzluğu bitti diyebiliriz. Türkiye’deki fiyatlarla aralarında çokta fark olmayacağı kesin. Şu an tam olarak uygulamanın hangi ürünleri kapsadığı bilinmiyor. Şuanda Amazon ülkemiz için bu kararı aldı, diğer Gearbest, AliExpress gibi vb. siteler henüz bir bildiri yayınlamadılar ancak henüz belli değil. Bakalım durum nasıl olacak?

[ilgiliicerik icerik_id=”1565″]

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Sahibinden.com’a Rekor Ceza!

TeknoDiot Bey

2018 İstanbul Konut Projeleri

Buğra Noyan

WhatsApp’tan Bir Yenilik Daha

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.