Yeni WhatsApp Özelliği Dikkat Çekiyor

Yeni WhatsApp özelliği, COVID-19 tedavisi hakkında gerçekleri hızla kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Şirket, WhatsApp’ın kullanıcıların yanlış bilgileri kontrol etmek için viral mesajların içeriğini hızlı bir şekilde bulmasına olanak tanıyan yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu duyurdu.

Bugünden itibaren, beş veya daha fazla kişiden oluşan bir zincir aracılığıyla iletilen mesajların yanında bir büyüteç simgesi görünmeye başlayacak. Üzerine tıklamak, mesajın içeriğini internette arar. Yeni teknolojinin arkasındaki fikir, mesajda yer alan genel komplo teorilerini veya yanlış bilgileri ortaya çıkarması gerektiğidir.

Yeni Özellik: COVID-19

WhatsApp tarafından yayınlanan bir özelliğin ekran görüntüsünde, kullanıcı “taze, kaynamış sarımsak suyu içmek COVID-19’u iyileştireceğini” iddia eden bir viral mesaj örneği kullanıyor.

 İnternette arama yaptığınızda, bu “gerçeği” kontrol eden ve iddiayı yanlış olarak işaretleyen üç web sitesi vardır. Mart ayında CNN, tıbbi yanlış bilgilendirmenin Facebook mesajlaşma hizmetinde bir sorun haline geldiğini bildirdi.

Yeni WhatsApp Özelliği Dikkat Çekiyor

Facebook’un WhatsApp’taki yanlış bilgileri kontrol etme girişimleri, hizmetin uçtan uca şifrelemesi ile karmaşıktır ve bu da hizmete gönderilen mesajların içeriğini görmesini engeller.

 Yeni arama özelliği ile WhatsApp, kullanıcılara ortak komplo teorileri için proaktif olarak mesaj taramak yerine gerçek bilgileri kendi kendine kontrol etme yeteneği sağlıyor. WhatsApp, bir kullanıcının aramayı seçtiği herhangi bir iletinin doğrudan tarayıcılarına gönderildiğini söyler, böylece WhatsApp iletinin kendisini asla görmez.

Bu, yanlış bilgilerin platformunda yayılmasını önlemek için WhatsApp tarafından uygulamaya konulan en son önlemlerden sadece biri. Nisan ayında, viral mesajların iletilmesine yeni kısıtlamalar getirildi.

 Değişiklikler yapıldıktan sonra, viral mesajlar yalnızca bir kişiye daha gönderilebilir, önceki sınır olan beşten fazla. WhatsApp daha sonra, önlemin viral mesajların yayılmasını% 70 azalttığını, ancak bu mesajların kaçının yanlış bilgi içerdiğini tam olarak bilmek imkansız olduğunu belirtti.

Yeni arama özelliği artık iOS, Android ve web’de Brezilya, İtalya, İrlanda, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttur.

Göz atın:   WhatsApp Medyayı İndirmiyor Hatası Nasıl Çözülür?
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu