Yapay Zeka, Bu Sefer Glikoz Kontrolünde Görev Alacak - TeknoDiot.com

Yapay Zeka, Bu Sefer Glikoz Kontrolünde Görev Alacak

Abone Ol 

Yapay zeka (AI), glikoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Hastaya tedaviyi reçete eder, süreci paralel olarak izleyebilen canlı bir doktoru değiştirir.

Oregon Üniversitesi’nde (ABD) yapay zeka ve otomatik izleme kullanan araştırmacılar, tip 1 diyabetli insanlara yardımcı olan bir yöntem geliştirdiler. Kandaki glikoz seviyesini otomatik olarak kontrol eder. Çalışma Nature Metabolism dergisinde yayınlandı.

“Sistemimizin tasarımı benzersiz,” dedi baş yazar Nicole Tyler. – Matematiksel bir simülatör kullanarak bir AI algoritması geliştirdik. Tip 1 diyabetli hastaların gerçek verileri üzerinde test ettiğimizde, endokrinologların önerilerine çok benzeyen öneriler üretti. ” Her üç ila altı ayda bir uzmanları ziyaret etmeleri gerektiğinden bunun önemli olduğunu açıkladı.

Yapay Zeka, Bu Sefer Glikoz Kontrolünde Görev Alacak

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Bu süre zarfında, yüksek veya düşük glikoz seviyeleri ile ilişkili tehlikeli komplikasyonlarla karşılaşabilirler. Tip 1 diyabetli insanlar insülin üretmezler, bu nedenle gün boyunca sürekli olarak bir insülin pompası kullanarak veya birden fazla günlük enjeksiyon yoluyla almalıdırlar. Algoritma, glikoz monitöründen toplanan verileri kullanır.

DailyDose adı verilen bir akıllı telefon uygulaması ile birlikte, algoritmanın önerileri, vakaların% 87.9’unda doktorların görüşü ile çakıştı. Yeni bir çalışma, modelin düşük glikozu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren dört hafta boyunca tip 1 diyabetli 16 kişinin izlenmesini içeriyordu. Böyle bir tavsiyenin alınmaması komaya veya ölüme neden olabilir.

Bilim adamları, “Dünyada benzer algoritmalar var, ancak bu konuda çok az klinik çalışma var” dedi. – Çok azı istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç gösterdi – çoğu araştırmacı algoritmaların önerilerini doktorun önerileri ile karşılaştırmıyor. Glikoz kontrolünü geliştirmeye ek olarak, algoritmamız doktorların önerileri ile çok yüksek korelasyona sahip öneriler üretti. ”

Göz atın:   Yapay Zeka, Artık Yüzlerce Ünlünün Sesini Taklit Edebiliyor

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu