Yapay Zeka, Futbol Maçınca Topu Hakemin Kafasıyla Karıştırdı

Yapay zeka (AI) kamerası, futbol maçı sırasında topu hakemin kafasıyla karıştırdı. Taraftarlar çoğu zaman sahada koşan hakemin yayınını izledi.

İskoç futbol takımı Inverness Caledonian’ın maç yayını sırasında taraftarları, kameranın topu takip etmediğini ancak futbol hakeminin başının takip ettiğini fark etti. Birkaç hafta önce kulüp, yapay zeka kontrollü kameralara geçildiğini duyurdu. Kulüp, yeni sistemin tüm ev maçlarını HD kalitesinde kaydetmek için kullanılacağını söyledi.

Maçın çoğunda, yapay zeka tabanlı kamera, hakemin kel kafasını topla karıştırdı ve defalarca topla oyuncuları değil, sahadan 35-40 metre uzaklıktaki hakemi filme aldı. Bazı izleyiciler, kamera “bir kişinin kafasının bir topa çok benzediğini düşünmeye devam ettiği” için tuttukları takımın golünü kaçırdıklarından şikayet ederken, diğerleri hakemin şapka veya panama takmasını önerdi.

Koronavirüs salgını ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle taraftarların stadyuma girmesine izin verilmedi ve bu yayın, tuttukları takımın maçını izlemek için tek fırsattı.

AI kamerası, hakem ve topun yakınlarda olduğu zamanlar dışında, çoğu zaman hakemin kafa hareketlerini izledi. Inverness Caledonian mühendislik ekibi, hatayı düzeltmeye ve operatörleri geçici olarak maçlara geri getirmeye söz verdi.

Daha önce, ilk otonom yarış arabalarından biri bir test sırasında bir çitin içine düştü. Kaza, yarışın başlamasından birkaç saniye sonra meydana geldi. Mühendisler, başarısızlığa tam olarak neyin neden olduğunu henüz bilmiyorlar, ancak araştırmacılar, aracın pistteki kötü koşullar tarafından engellendiğini şimdiden dışladılar. Aracın keskin bir dönüşe sığmaması ve diğer cihazlarla etkileşime girmemesi gerekiyordu.

Göz atın:   Yapay Zeka Programlama Dilleri
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu