Uzayda Astronotlar Nasıl Oy Kullanacak? - TeknoDiot.com

NASA, ABD Seçimlerinde Astronotların Uzayda Nasıl Oy Kullanacağını Açıkladı

ABD başkanlık seçimleri sırasında NASA astronotları, oylama yoluyla pozisyonlarını ifade edebilecekler.

NASA, astronotlar görevlerini yerine getirirken bu sürecin nasıl gerçekleşeceğini söyledi. Diğer devamsızlık oylama biçimleri gibi, uzaydan oylama da Federal Kartpostal Başvurusu (FPCA) başvurusuyla başlar.

Bu, askeri personel ve ailelerinin Amerika Birleşik Devletleri dışında hizmet verirken doldurdukları formla aynıdır. Uzay istasyonunun mürettebatı, fırlatmadan önce doldurarak, uzaydan seçimlere katılma niyetlerini işaret ediyor.

Astronotlar eğitim için Houston, Teksas’a taşınırken, çoğu o eyaletin sakinleri olarak oy kullanmayı tercih ediyor. Elbette, NASA astronotları her yerden geliyorlar, bu nedenle eyaletlerinin sakinleri olarak oy kullanmak isteyenler, uzaydan oy vermek için özel düzenlemeler yapmak için kendi seçmenleriyle ortaklık yapabilirler.

FPCA onaylandıktan sonra, astronot neredeyse oy vermeye hazırdır. Uzaydaki diğer birçok süreç gibi, oylama da bir deneyle başlar. Astronotun doğduğu ilçe seçimlerini yöneten katip, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki ekibe bir deneme pusulası gönderir. Uzay istasyonunun eğitim bilgisayarı daha sonra astronotların oy pusulasını doldurup ilçe memuruna geri gönderip gönderemeyeceğini kontrol etmek için kullanılır.

Astronotlar Uzayda Oy Kullanacaklar!

Başarılı bir testin ardından, Texas ve çevre ilçelerdeki Harris County katip ofisi tarafından oluşturulan güvenli bir e-oy pusulası, Johnson Mission Control Center tarafından oylama ekibinin bir üyesine iletilir. İlçe katibi, mürettebatın kimlik bilgileriyle birlikte astronota bir e-posta gönderir. Bu kimlik bilgileri, mürettebat üyesinin güvenli bültene erişmesine izin verir.

Astronot daha sonra oy kullanacak ve güvenli tamamlanmış oy pusulası aşağı bağlantıya aktarılacak ve resmi kayıt için e-posta yoluyla ilçe katibinin ofisine geri gönderilecektir. Sekreter, oy pusulasını açabilecek tek kişinin kendisi olmasını sağlamak için kendi şifresine sahiptir. Bu hızlı bir süreçtir ve astronot, Teksas’ta ikamet eden biri olarak oy kullanacaksa, seçim günü yerel saatle 19: 00’a kadar göndermelidir.

Göz atın:   22. Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Başvuruları Başlıyor

Expedition 63/64 mürettebat üyesi Keith Rubins, 14 Ekim’de başlayacak altı aylık görev için atandı ve uzaydan oy verecek. İlk kez olmayacak. Rubin ayrıca 2016 seçimleri sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan oy kullandı.

Crew-1 görevinin bir parçası olarak 31 Ekim’de Amerika Birleşik Devletleri’nden uzay istasyonuna üç ek mürettebat daha gönderecek olan SpaceX’in Crew Dragon ile Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker, bültenlerini oraya bırakmak için tam zamanında uzay istasyonuna varacaklar. … Üçü de belgeleri tamamladı ve tamamlamaya hazır.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu