Ülkemizdeki Mültecilere Ücretsiz Kod Eğitimi Verilecek - TeknoDiot.com

Ülkemizdeki Mültecilere Ücretsiz Kod Eğitimi Verilecek

Abone Ol 

Mültecilerin bilişim dünyasında yer alabilmesi ve kodlama öğrenebilmesi amacıyla Mülteci Kod Haftası projesi hayata geçiyor.

Proje kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 9 ülkede kodlama atölyeleri düzenlenecek. MIT’ninhazırladığı Scratch Code yazılımı kullanarak temel programlama ve web tasarım eğitimi verilecek.

Yazılım firmalarından SAP ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde yürütülen projede mültecilerin dijital dünyada okuryazarlığının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu yıl 15-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Mülteci Kod Haftası’nın geçen sene bir benzeri düzenlenmiş ve 10 binin üzerinde kişiye ücretsiz temel kod eğitimi verilmişti. Bu seneki etkinlik için gönüllü eğitimcilerin eğitimi sürüyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren SAP Geliştirme Merkezi Yazılım Mühendisi Talip Özakça, ”Burada özellikle 8-24 yaş arası çocuk ve gençleri hedef alarak onlara giriş seviyesinde web yazılımı ve daha sonrasında Scratch eğitimi vermeye çalışıyoruz. Scratch, MIT’in – teknoloji enstitüsü- yazdığı özellikle çocukları hedef alan yazılımı öğreten ve programlama nedir, nasıl çalışır bunu gösteren bir uygulama” dedi.

Bilişim Dünyasında Çok Fazla İş Açığı Var

Bilişim teknolojisi dünyasında çok fazla iş açığı olduğunu dile getiren Özakça, ”Çocukların, programlamayı küçük yaşta öğrenmesi çok önemli. Burada, elimizden geleni yapıyoruz. İmkânı olmayan çocukların da bilgisayar dünyasına adım atmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin Mülteci Kod Haftası ile ilgili; “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da teknoloji alanında on binlerce iş açığı var. Bu doğrultuda Mülteci Kod Haftası, mülteci kamplarından başlayarak gençlere uzun soluklu bir yol haritası sunma hedefiyle; gençlerin kodlama becerileri kazanmalarını, meslek seçimlerinde teknoloji alanına yönelmelerini ve kodlamayı uzun vadeli sürdürülebilir bir teknoloji eğitimi haline getirmeyi amaçlıyor. Bulundukları ülkelerde bilgi teknolojileri sektöründeki iş fırsatlarını yakalayacaklar ve dijital dönüşüme katkı sağlayacaklar.’’ dedi.

Göz atın:   ISO Dosyası Açma ve Oluşturma Nasıl Yapılır?
Kaynak

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu