Twitter, Başkalarının Ölümünü Dileyen Kullanıcıları Yasaklayacak

Sosyal ağ Twitter, ölüm ya da diğer insanlara “ciddi fiziksel zarar” isteyen yüzlerce kullanıcıyı engelledi.

Bu tür mesajların büyümesi, Donald Trump’a koronavirüs teşhisi konulduğu haberi ile bağlantılı. Sosyal ağ, Twitter’da ABD Başkanı Donald Trump’a koronavirüs teşhisi konulmasıyla bağlantılı olarak ortaya çıkan on binlerce “saldırgan mesajın” ardından kurallarını sıkılaştırdı.

Şirket temsilcileri, mevcut kurallara göre birisinin ölümünü isteyen veya ümit eden tweetlerin yasak olduğunu, bunu yapmaları için kullanıcıları engelleyeceklerini yineledi.

Twitter, bu kuralın daha önce var olduğunu açıkladı. 2019 baharından beri, ancak “en son haberlerle ilgili mesajların telaşı” nedeniyle bunu tekrar hatırlatmak zorunda kaldılar.

Haziran 2019’dan bu yana, sosyal ağda “bir kişinin veya bir grubun ciddi fiziksel, zihinsel zarar görmesi veya ölmesi arzusu veya umudu” şeklinde mesajlar yazamazsınız. Kural, bu maddeyi içerir ancak bununla sınırlı değildir.”

Twitter’da Önlemler Artıyor

Twitter’ın PR departmanı, bu kuralların ihlal edilmesinin hesabın askıya alınmasıyla sonuçlanabileceğini açıkladı. Kural ihlali tekrar ortaya çıkarsa, kullanıcının tweet’i silmesi gerekecektir, ardından hesabın engeli kaldırılacaktır. Ancak, tekrarlanan ihlal, daha uzun bir hesap yasağıyla sonuçlanabilir.

Twitter yetkilileri, son üç gün içinde bu kuralları ihlal eden “yüzlerce kullanıcıyı” engellediklerini söyledi. Bunların arasında Donald Trump ile ilgili mesajlar vardı ve ayrıca hesabının bir etiketini içeriyordu.

2020 yazında, sosyal ağ Twitter yeni bir özellik tanıttı. Sesle gönderilebilen mesajlar. O zamandan beri mühendisler, işitme engelli kullanıcılara erişilebilirliği teşvik etme girişiminin bir parçası olarak sesli mesajlar için transkripsiyon sunmaya yönelik birçok talep aldı. Şimdi Twitter bu özelliği tanıttı – bugünden itibaren iOS uygulamasında mevcut.

Göz atın:   Facebook'a Bir Yenilik Daha!
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu