Türkiye'de Ne Kadar Drone Var?

Türkiye’de Ne Kadar Drone Var?

Abone Ol 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı teknolojik cihazlar piyasada yerini aldı. Bunlardan biri de Drone’lar oldu elbette. Ülkemizde ne kadar Drone mevcut peki?

2018 yılı içerisinde ülkemizde Drone kullanmak artık belgeli ve resmi şekilde yapılmakta. 2018 yılı içerisinde Drone (İHA) eğitimi için 11 kuruluş SHGM’den İHA Eğitim kuruluşu yetkisi almıştı. Son açıklanan verilere bakıldığı zaman bu kuruluşlar 25’e yükselmiş durumda.

Türkiye'de Ne Kadar Drone Var?

Drone’ları az da olsa kontrol altında tutabilmek için ülkemizde kayıt yaptırılması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda azami kalkış ağırlığı 500 gram ile 25 kg arasında olan İHA’lar ve kullanan pilotlar SHGM’ye kayıt yaptırmak zorunda. Peki ülkemizde ne kadar Drone ve kullanıcı mevcut? İşte;

[sp-related style=”dark” id=”10866″]
pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Türkiye’de kayıtlı İHA sayısı 24 bin 866, kullanıcı sayısı ise 31 bin 194 olarak açıklandı. düşük fiyatlara satılan azami kalkış ağırlığı 500 gramdan az olan amatör cihazları çıkardığımızda, 25 bine yakın kayıtlı drone var. Pilot sayısının fazla olma sebebi bir Drone’u, birden fazla kişinin kullanmasından kaynaklanıyor. Bazı durumlarda güvenlik ve uçuş emniyeti için riskler ortaya çıktı. Bunun için yasak olan yerlerde uçurulmaması gereklidir.

Göz atın:   DJI Inspire 2 Drone Teknik Özellikleri Ve DJI Inspire 2 Tamiri

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu