«
Türkiye'de Ne Kadar Drone Var? Drone Haberleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı teknolojik cihazlar piyasada yerini aldı. Bunlardan biri de Drone’lar oldu elbette. Ülkemizde ne kadar Drone mevcut peki?

2018 yılı içerisinde ülkemizde Drone kullanmak artık belgeli ve resmi şekilde yapılmakta. 2018 yılı içerisinde Drone (İHA) eğitimi için 11 kuruluş SHGM’den İHA Eğitim kuruluşu yetkisi almıştı. Son açıklanan verilere bakıldığı zaman bu kuruluşlar 25’e yükselmiş durumda.

Türkiye'de Ne Kadar Drone Var? Drone Haberleri

Drone’ları az da olsa kontrol altında tutabilmek için ülkemizde kayıt yaptırılması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda azami kalkış ağırlığı 500 gram ile 25 kg arasında olan İHA’lar ve kullanan pilotlar SHGM’ye kayıt yaptırmak zorunda. Peki ülkemizde ne kadar Drone ve kullanıcı mevcut? İşte;

  • Türkiye'de Ne Kadar Drone Var? Drone Haberleri

    Yerli Drone Ape X’e Arıkovanı’ndan 784 bin TL Destek

Türkiye’de kayıtlı İHA sayısı 24 bin 866, kullanıcı sayısı ise 31 bin 194 olarak açıklandı. düşük fiyatlara satılan azami kalkış ağırlığı 500 gramdan az olan amatör cihazları çıkardığımızda, 25 bine yakın kayıtlı drone var. Pilot sayısının fazla olma sebebi bir Drone’u, birden fazla kişinin kullanmasından kaynaklanıyor. Bazı durumlarda güvenlik ve uçuş emniyeti için riskler ortaya çıktı. Bunun için yasak olan yerlerde uçurulmaması gereklidir.


Bir Cevap Yaz

Buğra Noyan Hakkında

Buğra Noyan

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu olan, akıllı telefonlara düşkün, Android gurusu ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta. mobil fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *