TeknoDiot
     
     
     

Türkiye’de Ne Kadar Drone Var?

Türkiye'de Ne Kadar Drone Var?
Türkiye'de Ne Kadar Drone Va

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı teknolojik cihazlar piyasada yerini aldı. Bunlardan biri de Drone’lar oldu elbette. Ülkemizde ne kadar Drone mevcut peki?

2018 yılı içerisinde ülkemizde Drone kullanmak artık belgeli ve resmi şekilde yapılmakta. 2018 yılı içerisinde Drone (İHA) eğitimi için 11 kuruluş SHGM’den İHA Eğitim kuruluşu yetkisi almıştı. Son açıklanan verilere bakıldığı zaman bu kuruluşlar 25’e yükselmiş durumda.

Türkiye'de Ne Kadar Drone Var?

Drone’ları az da olsa kontrol altında tutabilmek için ülkemizde kayıt yaptırılması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda azami kalkış ağırlığı 500 gram ile 25 kg arasında olan İHA’lar ve kullanan pilotlar SHGM’ye kayıt yaptırmak zorunda. Peki ülkemizde ne kadar Drone ve kullanıcı mevcut? İşte;

[sp-related style=”dark” id=”10866″]

Türkiye’de kayıtlı İHA sayısı 24 bin 866, kullanıcı sayısı ise 31 bin 194 olarak açıklandı. düşük fiyatlara satılan azami kalkış ağırlığı 500 gramdan az olan amatör cihazları çıkardığımızda, 25 bine yakın kayıtlı drone var. Pilot sayısının fazla olma sebebi bir Drone’u, birden fazla kişinin kullanmasından kaynaklanıyor. Bazı durumlarda güvenlik ve uçuş emniyeti için riskler ortaya çıktı. Bunun için yasak olan yerlerde uçurulmaması gereklidir.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


EHang Uçan Taksi ABD’de İlk Defa Test Edildi

Buğra Noyan

Koronavirüs Mücadelesine 5 Yolla Drone Desteği

Buğra Noyan

Yerli Drone Ape X’e Arıkovanı’ndan 784 bin TL Destek

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.