Türkiye’de 50 Bin Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyaç Var

50 Bin Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyacımız Var

Abone Ol 

Günümüz artık internet devri ve siber tehditler artık ülkeler arasında savaş haline gelmiş durumda. Bundan dolayı siber güvenliğin önemi de bir hayli artmış durumda. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı zorlu süreçler nedeniyle, Türkiye’deki siber güvenlik uzmanlarının sayılarında azalma olduğu belirtiliyor.

Ülkemizde en az 50 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyaç olunduğu söylenmekte. SODER Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Doğan Güneş, “Bu açığı gidermek için İstanbul Aydın Üniversitesi ile ortak ve iş garantili bir siber güvenlik eğitimi başlatıyoruz.” açıklamalarında bulundu. Açıklamalarına devam etti ve  “Geçtiğimiz dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) sonrasında, özellikle devletin bilişim altyapısında çalışan çok sayıda uzman görevden alındı. Bunun yanında bankalar, finans kurumları, üniversiteler ve e-ticaretle uğraşan kuruluşlarda da benzer bir süreç yaşandı. Dolayısıyla şu an siber güvenlik alanında ciddi bir boşluk var. Devlet kurumlarının, bu boşluğun bir bölümünü özel sektörden hizmet alımı yaparak gidermesi gerekir.” açıklamasında bulundu.

SODER müdürü siber güvenlik alanındaki bu boşluğun kapatılabilmesi için SODER’in bilişim sektörü tecrübesi ile İstanbul Aydın Üniversitesi’nin alanında uzman akademik kadrosu ve akademik bilgi birikiminin bir araya geldiği ve toplam 60 saatlik, iş garantili bir siber güvenlik eğitimi planladığını söyledi. Ülkemizde siber güvenlik konusunu hafife alınmayacağını söylemeliyiz. Artık ülkeler arası savaş anlayışı siber saldırılar olarak adlandırılmakta.

50 Bin Siber Güvenlik Uzmanına İhtiyacımız Var

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Güneş konuşmasına şöyle devam etti; “Önümüzdeki yıllarda gerek özel sektöre gerekse devlete 50 bin siber güvenlik uzmanı ihtiyacı doğacağını ön görüyoruz.” diyen Güneş, “beyaz hacker” olarak da adlandırılan siber güvenlik ve siber olaylarla mücadele uzmanlarını, bilgiyi faydalı yönde kullanmaları için eğittiklerini ifade etti. Güneş ayrıca, “Eğitime, ağırlıklı olarak matematik, bilgisayar gibi alanlardan mezun olanların ilgi duyacağı düşünülse de çok fazla teknik altyapı istemeyen bir eğitim. Temel düzeyde bir bilgisayar bilgisine sahip olan herkes, eğer siber güvenlik alanına ilgisi varsa ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorsa, eğitimlerimize gelebilir.” diye konuştu.

Göz atın:   Fidye Yazılımlarında Büyük Artış

Şuanda siber güvenlik alım kotenjanı 20 kişiyle sınırlı olduğunun altını çizelim. Güneş, “Bu eğitime katılıp sınavı geçenlere işe yerleşme garantisi veriyoruz. Siber güvenlik uzmanlarının işe başlama maaşı 4-5 bin TL arasında değişiyor. Tecrübe kazanıp uzmanlaşanların maaşları ise 15-20 bin TL’lere kadar yükseliyor.” ifadelerini kullandı.

[ilgiliicerik icerik_id=”20453″]

SODER Bilgi Teknolojileri Nedir?

Bilgi, diğer kıymetli varlıklarımızın içinde en çok ihmal edilen fakat kurum açısından en önemli varlıktır. Bilginin güvenliğini sağlamak için genellikle bilgi teknolojileri bölümleri tarafından güvenlik ürünleri veya güvenlik mekanizmaları kullanılarak tedbir alınmaya çalışılmaktadır.

Teknolojik önlemlerin, bilgi güvenliğini sağlama konusundaki rolü inkâr edilemez; ancak bilgi güvenliğine risk temelli olarak yaklaşılmadığı sürece kurum genelinde kabul gören ve uygulanan bir bilgi güvenliği yönetim sisteminden bahsetmek mümkün değildir.

Yapılan bir çok araştırma, yazılım ve donanım ürünleri ile alınan önlemlerin bilgi güvenliği risklerini ortadan kaldırmakta yetersiz kaldığını, teknik önlemlere ek olarak risk analizi, farkındalık eğitimi ve benzeri bir çok çalışma yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.

Bilgi güvenliğini sağlama sırasında insan faktörü de göz ardı edilmemelidir. Bilgi güvenliğinin önemli olduğu işletmelerde bilgi güvenliği ile ilgili tüm çalışmalar bir yönetim sistemi içerisinde ele alınmalıdır.

SODER, ISO 27001 sertifikasyonu, TSE A Tipi Firma Lisansı, güçlü fiziksel laboratuvarları; geniş sertifikasyon ve birikime sahip beyaz şapkalı hacker kadrosu ile alanında öncüdür.

Bilgi güvenliği alanında var olan risklerinizin yönetimi ve minimuma indirgenmesi konusunda uzmanlığı ile her zaman yanınızdadır.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu