Türk Yazılımcı macOS High Sierra Sürümünde Açık Buldu - TeknoDiot.com

Türk Yazılımcı macOS High Sierra Sürümünde Açık Buldu

Abone Ol 

Apple’ın Mac bilgisayarlarında bulunan işletim sistemi macOS’un High Sierra sürümünde Türk yazılımcı açık buldu.

Bulunan açık sayesinde kötü niyetli kişilerin hiç bir engelle karşılaşmadan yönetici yetkileri almalarını ve sistemi ele geçirmelerini sağlıyor. Bu kadar derin bir açığı Apple nasıl fark etmedi anlaşılır bir durum değil gerçekten. macOS High Sierra sürümünde keşfedilen bir açık ise milyonlarca kullanıcıyı risk altında bırakıyor.

https://teknodiot.com/iphone-xe-windows-95-yuklendi-6020.html

Türk yazılımcı Lemi Orhan Ergin tarafından açık bulundu. macOS High Sierra işletim sistemine giriş ekranında kullanıcı adı olarak root kelimesini girdikten sonra imleci şifre kısmına getirip bir kaç kez Enter tuşuna basıldığında yönetici olarak sisteme girmenizi sağlıyor. Gerçekten çok ama çok gözden kaçan bir durum eeyyy Apple!

pubg mobile uc satın al
pubg mobile uc satın al

Normal kullanıcı değil de yönetici olarak sisteme giriş yapmak daha da riskli zira bilgisayardaki kullanıcıların dosyalarına erişmek veya hesapları tamamen silmek mümkün. Ayrıca pek çok zararlı yazılım bu sayede sisteme bulaştırılabiliyor. Ancak bu açık tüm macOS High Sierra sahip Mac bilgisayarlarda değil. Lemi Orhan Ergin’in Twitter duyurusundan sonra pek çok kişi ve yayın bu açığı denemeye başlamış. Bazılarında sisteme giriş yapılırken bazılarında ise giriş izni verilmemiş. Ayrıca ekran için konan şifrelerde bu yöntem çalışmıyor. Yine Filevault ile şifrelenen dosyalara ulaşılamayacağı ifade ediliyor.

Göz atın:   Microsoft, Chromium Geliştirmeye Katkı Sağlayacak

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu