TeknoDiot.com
   
     

Türk Siri’nin Apple’a Açtığı Dava Sonuçlandı!

Türk Siri'nin Apple'a Açtığı Dava Sonuçlandı! Akıllı Telefon Haberleri iOS Haberleri Yazılım Haberleri

Türkçe Siri’ye hayat veren Yelda Uğurlu’nun Apple’a açtığı davada karar verildi. Peki Sonuç ne oldu?

Türkçe Siri’ye ses sanatçısı Yelda Uğurlu hayat vermişti. Türkçe Siri’ye sesini veren Yelda Uğurlu, dijital asistanda sesinin izinsiz kullanıldığı iddiası ile Apple ve Nuance Communications‘ı mahkemeye vermişti. Yelda Uğurlu‘nun iddiasına göre, sanatçı sesinin toplu taşıma anonslarında kullanılacağını düşünerek Nuance Communications şirketi ile 2011 yılında sözleşme imzaladı.

[ilgiliicerik icerik_id=”17185″]

Türk Siri'nin Apple'a Açtığı Dava Sonuçlandı! Akıllı Telefon Haberleri iOS Haberleri Yazılım Haberleri

Ancak Nuance Communications, Apple’ın sanal sesli asistanı Siri’ye Türkçe desteği sunması için teknoloji devine Yelda Uğurlu’nun sesini sattı. Yelda Uğurlu, bilgilendirilmeden ve onayı alınmadan sesinin Siri’de kullanıldığı iddiası ile Apple’ı ve Nuance Communications’ı mahkemeye verdi. Uğurlu’nun Apple ve Nuance Communications’a karşı açtığı davası nihayet sonuçlandı.

Mahkeme, Nuance Communications’ın Yelda Uğurlu’nun sesinin taraflar arasında imzalanan sözleşmeye uygun şekilde kullanıldığına kanaat getirdi. Mahkeme Yelda Uğurlu’nun, sesinin Siri tarafından kullanılmasına son verilmesi ve gazetelerde ilan verilerek kendisinden özür dilenmesi konusundaki davasını reddetti.


1 yorum

Avatar
ercan 13 Mart 2019 at 20:04

ola senin sesini ne yapacak 😀

Cevap

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.