Trump Huawei İçin Buluştu!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, pazartesi günü ticari uygulamaları ve ulusal güvenlik sorunlarını görüşmek amacıyla Google, Broadcom ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin CEO’ları buluştu. Düzenlenen toplantıdaki konularda Huawei de vardı.

Trump, CEO’larla Huawei İçin Bir Araya Geldi

Trump ile teknoloji şirketlerinin CEO’ları arasında düzenlenen toplantının sonrasında Beyaz Saray’dan hızlı bir şekilde basın açıklaması geldi. Yapılan açıklamada toplantının yapıcı geçtiğine değinildi. Toplantının başlıca önemli olan konularından biri ise Huawei ve Çinli ekipmanların kullanımı konusundaki güvenlik endişesi oldu.

Toplantıya katılan yöneticiler, Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei ile ilgili lisanslama kararı talebinde bulundu. Yöneticilerin isteği olumlu bir şekilde karşılandı.

Toplantıya katılan Intel ve Micron tarafından da toplantıyla ilgili açıklama gecikmedi. Intel sözcüsü Çin ile olan mevcut ticari durumu görüşmek için toplantıya katıldıklarını açıkladı. Micron sözcüsü de aynı şekilde Amerika’nın teknoloji gelişimini etkileyen konuların tartışıldığına değindi. Sözcü, adil ticaret sağlayan teknolojik yatırımların, ABD’nin teknoloji liderliğine katkı sağlayacağını söyledi.

Toplantıya Micron’dan Sanjay Mehrotra, Western Digital’den Stephen Milligan, Qualcomm’dan Steven Mollenkopf, Google’dan Sundar Pichai, Cisco’dan Chuck Robbins, Intel’den Robert Swan ve Broadcom’dan Hock Tan katıldı.

Trump Huawei İçin Buluştu!

Daha Önce Ne Olmuştu?

ABD ve Çin arasında yaşanan ticari savaşın en büyük zarara uğrayanlardan birisi de Huawei olmuştu. Amerikalı şirketlerle ilişkileri askıya alınan Huawei, kendini bir sıkıntı içinde görmeyip daha iyi yerlere gelebileceğini kanıtlaması zor değildi. Amerikalı şirketlerle ilişkilerine devam etmek istenildiğini açıkladı. Amerikalı şirketler de ticari ömürlerinin sağlamlığı ve devamlılığı için Huawei ile iş birliğini devam ettirmek istediğini dile getirdi.

ABD Başkanı Trump’ın G20 Zirvesi’nde yaptığı pozitif açıklamaların ardından Ticaret Bakanlığı’nın kara listesinden çıkarılacağı tahmin edilen Huawei, bu listede kalmaya devam etti. Ancak, Huawei ile iş birliği yapmak isteyen şirketlere şartlı bir şekilde izin verildi.

Abone Ol 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu