Ter Yoluyla İnsan Sağlığını İzleyen Yeni Sensör Geliştirildi

Yeni geliştirilen sensör giysilere dikilir ve ter yoluyla insan sağlığını izler.

Bilim insanları kıyafetlere dikilebilecek yeni bir sensör geliştirdiler. Cihaz vücudun tüm göstergelerini ter yoluyla izliyor. Veriler her 5-30 saniyede bir güncellenir durumdadır.

Tufts Üniversitesi mühendisleri, teri analiz etmek ve kullanıcının sağlığını izlemek için giysilere dikilebilen ilk esnek sensör cihazını tanıttı. 

Akut ve kronik hastalıkları teşhis etmek ve izlemek veya spor sırasında sağlık koşullarını izlemek için kullanılabilir. NPJ Esnek Elektronik’te açıklanan cihaz, özel hassas filamentlerden ve elektronik bileşenlerden oluşur. Verileri aktarabilir, gerçek zamanlı olarak toplayabilir, depolayabilir ve işleyebilir.

Standart sağlık monitörleri kalp atış hızını, sıcaklığı, glikoz seviyelerini, yürüme mesafesini ve daha fazlasını izleyebilir. Ancak bir kişinin sağlığı, stres seviyesi ve performansının daha ayrıntılı bir şekilde sabitlenmesi, vücudu daha yakından izlemeye yardımcı olacaktır. Özellikle, elektrolitler ve diğer biyolojik moleküller gibi metabolik belirteçler, bir kişinin sağlığı hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlar.

Sensör Sayesinde İnsan Sağlığı Yakından İzleniyor

Ter Yoluyla İnsan Sağlığını İzleyen Yeni Sensör Geliştirildi

Yeni cihaz, biyobelirteçleri gerçek zamanlı olarak izler: sodyum ve amonyum iyonları, laktat ve asitlik. Cihaz platformu çok yönlüdür ve neredeyse her markörü terlemeyle takip eden çoklu sensörler içerebilir.

Araştırmacılar, sodyumun vücutta bir elektrolit dengesizliğini gösterebileceğini açıkladı; laktat konsantrasyonu kas yorgunluğunun bir göstergesi olabilir; klorür iyonlarının seviyesi kistik fibrozu teşhis etmek ve kontrol etmek için kullanılabilir. Bu durumda, bir stres hormonu olan kortizol, duygusal stresin yanı sıra metabolik ve bağışıklık fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılabilir.

İletken boyalarla kaplı esnek iplikler sayesinde sensörleri giysilere entegre etmek mümkündür. Araştırmacılar cihazı insanlar üzerinde test etti, sabit bisikletlerde maksimum egzersizde elektrolitlerini ve metabolik yanıtlarını izledi. Sensörler, 5 ila 30 saniye arayla analit seviyesinde bir değişiklik tespit etti.

Göz atın:   Öksürüğü Algılayan Yapay Zeka Destekli Cihaz Geliştirildi
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu