TeknoDiot.com
   
     

Telefonunuzun Gizlice Ses Kaydı Yapıyor Olabilir!

Telefonunuzun Gizlice Ses Kaydı Yapıyor Olabilir! Android Haberleri Teknoloji Haberleri Yazılım Haberleri

Android işletim sistemi her ne kadar güvenilir olarak gözükse de öyle olmuyor. Telefonunuzun sizi gizlice ses kaydı yapabilir. Dikkat!

Android kullanıcılarını tehdit eden masum görünümlü 4.000’den fazla uygulama gizlice ses kaydı yaptığı ortaya çıktı. Bu uygulamalar arasında popüler bazı uygulamalarda yerini aldı. Açık kaynak kodlu işletim sistemi olmasından dolayı bazı durumlarda güvenlik konusu olmuyor. kötü niyetli yazılım geliştiricilerinin bir numaralı hedefi haline gelen Android işletim sistemi dolandırıcılık, şantaj gibi kötü işlerde kullanılıyor.

Android Kullanıcıları Dikkat!

Google Play Store’da yer alan 4.000’den fazla uygulama gizlice ses kaydı yaptığı ortaya çıktı. Lookout’ın yayınladığı rapora göre, Google Play Store’da bulunan 1.000 – 5.000 arası veya daha fazla indirilme oranına sahip 4 binden fazla uygulama ses kaydetme, telefon numaralarını alma, arama yapma, kısa mesaj gönderme gibi sizin elinizde olan işlevleri kendi yaptığı ortaya çıktı. Popüler uygulamalar arasında Hulk Messenger ve Troy Chat yer alıyor.