TeknoDiot.com
   
     

Teknolojiye Ara Verin, YKS’ye Önem Verin

Teknolojiye Ara Verin, YKS'ye Önem Verin İnternet Haberleri Sponsorlu

Başlıktan da anlayacağınız üzere siz YKS’ye hazırlanan öğrencilere teknolojiye bir süre ara vererek sınava daha konsantre olmanızı tavsiye ediyoruz. Sizlere teknolojiyi tam anlamıyla bırakın demiyoruz ancak en azından sınav zamanına kadar sıfıra yakın kullanın ve özellikle ders ve benzeri işleriniz için vakit geçirin.

Biliyorsunuz ki artık son viraja girildi ve sıkı bir yarış devam ediyor. Bu yüzden şimdi sizlere birkaç ipucu vereceğiz. Bu ipuçlarını değerlendirildiğiniz takdirde iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

1. Aynı bilgileri çeşitli şekillerde öğrenin.

-Ders notlarını okuyun

-Bir Aamir Khan akademi videosunu izleyin

-Diğer çevrimiçi kaynaklara bakın

-Bir zihin haritası oluşturun

– Öğrendiğinizi başkasına öğretin

-Çeşitli kaynaklardan soru uygulamarına bakın

Tabii ki, bütün bu şeyleri tek bir seansta yapamazsınız. Ancak, konuyu her incelediğinizde farklı bir kaynak veya yöntem kullanın. Bu şekilde daha hızlı öğreneceksiniz.

2. Sadece bir veya iki konuya odaklanmak yerine, her gün birden çok konu üzerinde çalışın.

Her gün birden fazla dersi incelemek, bir veya iki konuya derinlemesine dalmaktan daha etkilidir. Örneğin, matematik, tarih, fizik ve kimya sınavlarına hazırlanıyorsanız, her bir konuyu her gün incelemek daha iyidir. Bu yaklaşım, Salı günü fizik, Çarşamba günü fizik, Perşembe günü kimya, vb üzerinde sadece matematiğe odaklanmaktan daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Niye ya?

Bir gün içinde aynı konuyla ilgili bir çok şey üzerinde çalışıyorsanız benzer bilgileri karıştırmanız olasıdır. Bu yüzden her konu için çalışma sürenizi yayın. Bunu yaparken, beyninizin öğrendiklerinizi pekiştirmek için daha fazla zamanı olacaktır.

3. Bilgileri cramming yerine periyodik olarak gözden geçirin.

Kısa süreli belleğinizden gelen bilgileri uzun süreli belleğinize taşımak istiyorsanız, periyodik inceleme gereklidir. Bu daha iyi bir YKS sınav notu almanıza yardımcı olacaktır. Hatta sınavdan sonra ykshesapla.com bu linkten sınav sonucunu hesaplayabilirsiniz. Bu site en iyi ve en hatasız sınav sonuçları açıklayan sitelerden biridir.

En iyi gözden geçirme aralığı, bilgiyi ne kadar süre saklamak istediğinize bağlı olarak değişir. Bunun için bu sistemi deneyebilirsiniz. Bu sayede bilgileri daha rahat algılayabileceksiniz. İşte program;

1. inceleme: Yeni bilgiyi öğrendikten 1 gün sonra

2. inceleme: 1. incelemeden 3 gün sonra

3. inceleme: 2. incelemeden 7 gün sonra

4. inceleme: 3. incelemeden 21 gün sonra

5. inceleme: 4. incelemeden 30 gün sonra

6. inceleme: 5. incelemeden 45 gün sonra

7. inceleme: 6. incelemeden 60 gün sonra

4. Sınıfda En Önünde Oturun.

Sınıfta oturduğunuz yeri seçerken her zaman ön tarafta bir sırada oturmaya çalışın. Araştırmalar, ön tarafta oturan öğrencilerin daha yüksek sınav puanları aldıklarını göstermektedir. İşte başarı ortamları ve oturdukları sıralar;

Ön sıralar:% 80

Orta sıralar:% 71.6

Geri satırlar:% 68,1

Bu bulgular oturma pozisyonlarının öğretmen tarafından atanmış olduğu koşullar altında elde edilmiştir.

5. Çoklu görev yapmayın.

Araştırmalar, çoklu görevlerde iyi olduğunu iddia eden insanların aslında ortalama insandan daha iyi olmadığını gösteriyor.

Etkili öğrenciler her seferinde sadece bir şeye odaklanır. Bu nedenle aralıklı olarak kısa mesajlara yanıt verirken, TV izlerken ve Twitter akışınızı kontrol ederken ders çalışmaya çalışmayın. Çünkü bu konsantrasyonunuzu dağıtacaktır.

Konsantrasyonunuzu iyileştirmek için bazı öneriler:

-Telefonunuzdaki bildirimleri kapatın

-Telefonunuzu kapatın veya uçak moduna çevirin

-Tüm anlık mesajlaşma programlarından çıkış yapın

-Bilgisayarınızdaki İnternet erişimini kapatın

-Üzerinde çalıştığınız ödevle ilgili olmayan tüm İnternet tarayıcı pencerelerini kapatın.

-Çalışma alanınızda dağınıklık varsa düzgün bir hale getirin.